
Заместник-министърът на външните работи и посланикът на Южна Африка откриха първия паметник на Нелсън Мандела в България.
Това е само една от серията важни инициативи по повод 30-годишнината на дипломатическите отношения между Южна Африка и България
Заместник-министърът на външните работи г-жа Велислава Петрова и посланикът на Южна Африка в България Н. Пр. г-н Табо Тахе откриха първият паметник на Нелсън Мандела в България. Събитието се проведе по повод 30-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Южна Африка.
Автори на паметника са южноафриканският скулптор Зелда Страуд и Илия Боярев, а за неговото откриване в столицата е получено официално съгласие от фондация „Нелсън Мандела“.
„За мен е огромна чест да бъда тук днес и от името на Министерството на външните работи. Важно е да се отбележи, че дипломатическите и приятелски отношения между България и Южна Африка започват дълго преди официалното им установяване през 1992 г. и сътрудничеството ни продължава да се разширява с всяка изминала година. Южна Африка се превърна в символ на свобода и стабилност за целия континент, а с живота си Нелсън Мандела се превърна в световен символ на борбата за свобода и правата на човека за 20-ти век. С откриването на този паметник днес можем да си припомним делото и мисията му като важен урок, който да предаваме и на следващите поколения“, каза г-жа Велислава Петрова, заместник-министър на външните работи.
„Радостен съм да ви приветствам на това историческо събитие в сърцето на София, в чест на глобалната икона Нелсън Мандела, който посвети целия си живот в услуга на човечеството и демократична Южна Африка. Известно е, че още от 1960 г. страната ни намира подкрепа и солидарност от България в борбата с апартейда и колониализма. Отчитаме с благодарност и факта, че България почете Нелсън Мандела през годините с най-високите държавни отличия. Бих искал да изкажа дълбоката си признателност на Lion’s Head, ръководен от г-н Илиев, за щедрото финансиране на този проект, както и за пълната подкрепа на г-жа Фандъкова и Столична община,“ сподели Н. Пр. г-н Табо Тахе, посланик на Южна Африка в България.
Посолството на Южна Африка инициира този проект с цел да съхрани завета на г-н Нелсън Мандела и да отпразнува живота му, отдаден на кауза, която го превръща в известен световен държавник в борбата за мир и равенство. България отдаде почит на Мандела с орден „Георги Димитров“ още през 1986 г. и с орден „Стара планина“ през 2008 г., които се нареждат сред най-високите отличия в страната преди и по време на демокрацията. Г-н Мандела е награждаван повече от 250 пъти, включително и с Нобелова награда за мир през 1993 г.
Г-н Нелсън Мандела е президент на Република Южна Африка от 1994 г. до 1999 г. и е първият държавен глава, избран в демократична Южна Африка. Като президент, г-н Мандела поставя акцент върху помирението на нацията и обединяването ѝ в нейното многообразие. Той олицетворява борбата срещу бедността и неравенството. Повече от 120 улици, булеварди, пътища и мостове по света носят името на Нелсън Мандела, негови паметници са поставени в Сантяго, Милано, Лондон и на много други места. В София този исторически паметник следва именуването на улица в чест на г-н Мандела.
Още от категорията

Боклуци, стъкла и стреч фолио задушават природата край Доспат


Голям пожар бушува в Кърджалийско, огънят се разраства
Акценти

Брутална агресия сред младежи на Слънчев бряг

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив






