Бебе, погребано в глинено гърне, откриха археолозите, проучващи хълма Трапезица във Велико Търново. Находката е открита по време на разкопките на средновековна църква и поставя много въпроси.
Глиненото гърне е открито в яма в непосредствена близост до църквата, която, оказа се, е обслужвала няколко жилищни квартала от времето на цар Иван-Александър.
За изследователя на средновековно Търново доц. д-р Деян Рабовянов находката е атипична.
„Беше малко странно да се открие едно такова погребение до една от новите църкви на Трапезица. До такава степен беше атипично, че ние първоначално не го възприехме като гроб. Всъщност се оказа бебе, което вероятно е било погребано малко след раждането му”, обясни той пред БТВ.
Бебето е починало най-вероятно от удар по главата. Изненадващ за археолозите е и начинът, по който е погребано.
„Гърнето не е положено полегнало с глава на запад, както е стандартното християнско погребение, а е поставено право в тази гробна яма”, обясни доц. д-р Рабовянов.
Предстои антрополозите да преценят възрастта на погребаното бебе. Заради непосредствената близост до стените на храма се предполага, че то е било кръстено.
Археологът категорично отхвърля вероятността находката да носи белег на жертвоприношение, характерно за езичеството.
„Това е напълно изключено предвид, че целенасочено е направена гробната яма, целенасочено е търсено мястото до църквата, която е много важна за християнското население”, подчерта той.
Изследването на втората цитадела на Търново – Трапезица, продължава вече 10 години. Църквата беше открита от археолозите през 2017 г., а през лятото на миналата година започнаха детайлните проучвания на разкрилия се средновековен храм и прилежащия некропол с над 60 гробни ями.
Още от категорията
Най-голямото леярско предприятие в България може да спре работа заради скъпия ток