Прокуратурата отхвърли исканията за отвод на прокурор Ангел Кънев, подадени от алкохолния бос Миню Стайков, стана ясно от съобщение на държавното обвинение. Досъдебното производство срещу бизнесмена започна на 18 юли миналата година. Според обвиненията в периода от 2015 до 2018 г. , престъпна група, в която участвал и Стайков, се е занимавала с незаконно държане и продажба на акцизни стоки без бандерол. Освен това собственикът на винпром "Карнобат" е привлечен към наказателна отговорност и за укриване на данъци. Наблюдаващ прокурор по делото е именно Ангел Кънев.
Пак той наблюдава и друго досъдебно производство, образувано на 9 октомври 2018 г. за организирана престъпна група, която в периода от януари 2015 г. до октомври 2018 г. е извършвалас данъчни и документни престъпления.
Вчера в Специализираната прокуратура са постъпили искания от Миню Стайков за отвод на Кънев като наблюдаващ двете разследвания. По първото от тях бизнесменът е обвиняем, а по второто към момента няма никакво процесуално качество. Искането за отвод е постъпило и от свидетел, разпитван по второто наказателно производство. Според държавното обвинение двете искания са идентични - с твърдения за неправомерни действия на прокурор Кънев във връзка с извършваните персонални данъчни ревизии на обвиняемия Миню Стайков и членове на неговото семейство, за упражняване на психологически натиск върху друг обвиняем, с цел даване на лъжливи показания, за свързаност и близки отношения с лица и търговски дружества (собствениците на „Винпром Пещера“), за които се сочи, че са конкуренти на бизнеса, развиван от Стайков и притежаваните от него търговски дружества. Последното се мотивира с данни за покупки на недвижими имоти, осъществявани от Ангел Кънев.
След произнасяне на прокурор от Апелативната специализирана прокуратура обаче исканията са отхвърлени. Мотивите за това са, че според прокурора твърденията за неправомерни действия и намеса на прокурор Кънев са голословни и няма доказателства за подобно нещо. Освен това становището си прокурорът аргументира и с това, че при проведен разпит на 5 септември в Карнобат Кънев дори не е присъствал, а там е бил друг негов колега. Като последен мотив е посечено и че твърденията на Миню Стайков за близки връзки и познанство на прокурор Кънев с физически лица и търговски дружества развиващи конкурентен бизнес са напълно неоснователни.
Копия от молбите за отвод са били изпратени на главния прокурор Сотир Цацаров, до когото са били адресирани. Именно той е проверил твърденията за конфликт на интереси с Кънев. От държавното обвинения обаче информираха, че в Имотния регистър, както и от представените нотариални актове и други документи е установено, че през 2016 г. и 2017 г. прокурор Ангел Кънев е закупувал земеделски имоти в землищата на село Малък Манастир, община Елхово, на село Планиново, община Тополовград и на село Козичино, община Поморие. Проверката установила, че както тези, така и други притежавани от Кънев земеделски имоти, са придобити на пазарни цени и плащанията по всички сделки са извършвани по банков път. Освен това паричните средства за тези сделки са с ясен и деклариран произход, а Кънев не познава и не е имал каквито и да е контакти с хората, сочени от Стайков като конкуренти.
След проверката от прокуратурата заявиха, че исканията за отвод на Ангел Кънев целят персоналното му компроментиране и отстраняването му като наблюдаващ прокурор по посочените досъдебни производства.
„Неслучайно тези искания са разпространени в определени медии и така в публичното пространство преди официалното им депозиране в съответната прокуратура. Подаването на исканията за отвод е непосредствено след осъществено претърсване в дома на обвиняемия Стайков в София и откриването там на документ, който е от съществено значение за ангажиране на наказателната му отговорност”,коментират от държавното обвинение.