Представители на Зоологическата градина в София и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)-София пристигнаха в столичния квартал "Ботунец", за да вземат открития там крокодил, но представящият се за собственик на животното не им позволява.
Той иска да получи протокол, както и основание, заради което искат да вземат животното. Има засилено полицейско присъствие, както и граждани в района. Сред присъстващите има напрежение.
Около 30 минути представителите на столичния зоопарк и РИОСВ и представящите се за собственици на животното спорят имат ли право да му го отнемат.
Влечугото е установено от служители на районната администрация на "Кремиковци". Кметът на района Лилия Донкова е сезирала Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)-София, както и Българската агенция по безопасност на храните. От Общината обясниха още, че басейнът, който крокодилът е обитавал, е изграден върху част от общински имот.
Извършва се проверка, казаха за БТА от РИОСВ - София. Те са били уведомени със сигнал от район „Кремиковци“.
"Не може да съобщим подробности, на място има специалист херпетолог, който ще определи какъв точно вид е животното, дали има документи и дали е разрешено отглеждането му в домашни условия", обясниха от ведомството.
Директорът на столичния зоопарк Добромир Бориславов потвърди за БТА, че техен експерт е отишъл на място, за да съдейства на РИОСВ-София. По думите му трябва да се определи вида, ще се вземе и решение дали животното да бъде иззето. Каквото зависи от нас, ще помогнем, защото не е нормално такива ценни животни да се отглеждат в такива неприятни условия, коментира Бориславов. Изглежда като крокодил, но може да е алигатор или кайман, поясни той. И обясни, че има конвенция, която класифицира животните като видове във връзка с тяхната значимост с няколко приложения, като документът представлява регламент за борба с незаконната търговия с екзотични диви животни. В приложение 1 са животните, абсолютно забранени за търговия и подлежат на изземане от притежателя им. Приложение 2 се касае за животни, които подлежат на регистрация и могат да бъдат притежавани и отглеждани, но в подходящи условия, обясни Бориславов. Ако собственикът е придобил животното по законен начин и го е регистрирал в РИОСВ, има право да го отглежда. Фин момент е при какви точно условия се отглежда животното, коментира още Бориславов. От това, което чух до момента, условията са изключително неподходящи, да не кажа и много лоши и най-вероятно РИОСВ ще вземат решение да изземат конкретното животно и да го настанят в столичния зоопарк, уточни Добромир Бориславов. Експертът подчерта, че отглеждането на диви животни в домашни условия може да е опасно. Като малки дивите животни са много сладки, но когато пораснат започват да стават опасни и самите им стопани понякога не са наясно с рисковете, заяви Бориславов.
Намериха крокодил, отглеждан в дупка в имот в софийско селоБил открит при проверка за незаконна сеч
Още от категорията