Преди няколко години под натиска на еколози община Пловдив въведе строги мерки относно отглеждането на котки на улицата и в междублокови пространства. Глобите са между 200 и 500 лева.  
В същото време общината не вземаше адекватни мерки за овладяване на проблема с бездомните котки и тяхното размножаване. По последни данни от 2014 на територията на общината има над 10,000 безстопанствени котки. В действителност сигурно са повече.

Тази година общината за пръв път дава на гражданите официално правото да поемат грижата за уличните котки и да се включат аткивно в програмата на общината и Зооветеринарния комплекс в Пловдив по залавяне, обезпаразитяване, кастрация и връщане на бездомните котки по райони.

Всеки който желае може да стане зоо-доброволец и официално да заяви пред общината, че ще полага грижи за определен брой бездомни котки в района, в който живее. Зоо-доброволците получават специален сертификат заверен от кмета на община Пловдив, който им дава правото да полагат грижи за безстопенствени котки и да съдействат на екипите на Зооветеринарния комплекс. 

Как да станете зоо-доброволец? 

Отидете в райноното поделение на общината за района, в който живеете. 

Попитайте за отдел Екология. Занесте им попълненото заявление за зоо-доброволец. Него можете да изтеглите от тук. На място също могат да ви го дадат. 

Такса няма, напълно безплатно е да се включите.

След като внесете заявлението ще ви дадат бележка с входящ номер. Изчаква се няколко дни да получите обаждане от тях, за да уговорите среща в района, за определяне на мястото за хранене на котките с предствител на общината.
Имайте предвид че тази стъпка често не се прави на практика и служителите просто ви обясняват да гледате мястото за хранене да не е в непосредствена близост до детски градини и училища.

След седмица ви се обаждат, че сертификата ви е готов и можете да го вземете от районната община. Той изглежда по следния начин: 
 
  
Освен, че вече няма да ви глобят за хранененто на бездомните котки, този сертификат ви дава и редица други права като:

  • Да заявите желание за съдействие на екипите от ОП „Зооветеринарен комплекс” за улов на безстопанствените котки и предаването им за тяхната последваща обработка;
  • Да следите за коректното връщане на обработените животни, за които се грижите на мястото от което са заловени, след тяхната обработка;
  • Да давате писмени  предложения за дейности и мероприятия, които да разширят обхвата на Проекта;
  • Да подавате сигнали и да съдействате на компетентните органи за установяване случаи на нехуманно отношение към животните;
  • Да описвате дейността си по Проекта и да настоявате извършеното от вас да се включи в отчета на общината по програмите за овладяване популацията на безстопанствените животни в Пловдив;

Естествено имате и задължения спрямо общината като например:

  • Да не нарушавате санитарно-хигиенните норми и да почиствате мястото и около мястото за „хранилка за бездомни котки”;
  • Да полагате  усилия за редовно обезпаразитяване на животните, за които се грижите и да осигурите кастрация за котките, за които се грижите.

TrafficNews.bg