Една положителна проба за африканска чума в свинеферма ще е достатъчна, за да се пристъпи към евтанизирането на всички прасета. Това е категоричното становище на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), обявиха пред TrafficNews от нейния пресцентър по повод случая с комплекса в русенското село Голямо Враново. Неговите собственици настояха за втори изследвания и отсрочка до края на седмицата.
От фермата предлагат да умъртвят само тези 3000 животни, които са били в контакт със заразените прасета. От БАБХ обаче смятат, че първите проби са достатъчно категорични, за да няма нужда от втори. За това ще се пристъпи към избиване на животните.
„Ако има едно болно животно, всички свине във фермата се унищожават“, категоричен беше директорът на БАБХ Дамян Илиев.
„Безусловно е доказано, че има вирус в този комплекс. Нашите ферми не са технологично разделени, за да не влезе заразата навсякъде. Това би било хазарт”, коментира още той пред bTV.
На въпроса дали институциите в България са проспали ситуацията, той отговори с въпрос: „Трябваше да затворим всички ферми ли, става въпрос за 350 хил. животни”.
По думите му въпросът е несъстоятелен, а прехвърлянето на топката за вината в момента – неефективно.
Той даде пример със село Зидарово, Бургаска област, където стопанин е скрил прасетата си вкъщи по време на евтаназията на домашните прасета. После животните са открити и кметът решил да ги евтаназира и погребе без нужните предпазни мерки.
„Нещата се случват по нашенски“, констатира директорът на БАБХ. Относно загробването той е категоричен, че живи прасета не са погребвани.
Илиев обяви, че твърденията за екокатастрофа заради загробването на хиляди трупове на животни по поречието на Дунав, са безпочвени. Според него няма как умъртвените животни да бъдат изгорени.
„Имаме 3 инсинератора, които покриват цялата страна. Те не могат да бъдат използвани за изгаряне на евтаназираните прасета от големите ферми, защото ще ни трябва един месец, а до тогава болните животни ще започнат да се разлагат в стопанствата“, обясни Илиев. Той отново повтори, че убиването на свинете със сух лед и покриване с пяна е по европейски регламент.
Междувременно беше потвърдено, че умрялото прасе в ромската махала „Нов път“ на Видин е заразено с африканска чума. Всички свине от гетото ще бъдат умъртвени, за което ще окаже съдействие и местната полиция.
В квартала има само нерегистрирани лични стопанства. В 3-километровата предпазна зона има една индустриална ферма, която е под ветеринарномедицински надзор, за да бъде предпазена от навлизане на вируса в нея.
Създадени са зони на рестрикция (3 км предпазна и 10 км надзорна зони), в които са наложени мерки за контрол и ликвидиране на АЧС. Аналогично на вече предприетите мерки при предходните констатирани огнища, в създадените зони на ограничение в засегнатите области се провежда засилен клиничен и лабораторен надзор.
Хуманно умъртвяване на домашни свине в личните стопанства ще бъде извършено в рисковите квартали на град Видин и село Новоселци.
От БАБХ призовават хората да започнат да колят спешно свинете в задните си дворове, както и напомнят, че месото трябва да премине термична обработка.
Заразата порази вече три големи индустриални ферми в област Русе - в Николово, Бръшлен и Голямо Враново, които осигуряват близо 1/3 от месото на пазара у нас. Отрицателни са пробите от четвъртия свинекомплекс в Русенско.
„Африканската чума е абсолютно безопасна за хората. Това, което води до разпространение до заразата, е калта“, заяви пък директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред Нова тв. Той подчерта, че много добре трябва да се почистват обувките, дрехите и гумите на автомобилите, за да се ограничи разпространението на чумата.
Още от категорията
Ново скандално видео със Стефани от "Hell’s Kitchen", блъска си главата в прозорец