Приемане на оставката на Бойко Борисов и неговия кабинет бе вкарано като извънредна точка в дневния ред на второто заседание на 45-тото Народно събрание.
Така заложената точка обаче предизвика гореща дискусия сред партиите, като голяма част от репликите бяха свързани с Конституцията и това какво ще се случи, ако оставката бъде незабавно гласувана.
„На какво правно основание внасяте за гласуване оставката на правителството“, попита Дани Каназирева от ГЕРБ.
Тома Биков изрази притеснение как ще се управлява оставката, ако кабинетът Борисов бъде окончателно освободен и призова някой да сформира ново правителство, като тогава вече ще има лигитимно ново управления.
„Какво ще се случи, ако тази оставка бъде отхвърлена. Искам да ми го обясни юрист да ми го каже, не фен. Смешни работи правите. Оставка може да се иска, да се гласува вот на недоверие, може и три пъти да я гласуваме, да дойдем извънредно тук“ , заяви Тома Биков от ГЕРБ.
„Господин Биков, оставката трябва да се гласува. И не може да наричате текстовете от Конституцията смешни!“, коментира Мика Зайкова от ИТН в отговор на изказването на Тома Биков.
"Силно се надявам, че няма да започнат различните ПГ да съперничат със "Шоуто на Слави" по създаването на шоу, защото са много неравноправни конкуренти, заяви Татяна Дончева. Този спор бе повдигнат за първи път през 2001 г. от мен и Корнезов. Ние застъпвахме вашата теза, смятайки, че записаното в чл. 111 на конституцията не е достатъчно категорично и еднозначно. Тогава парламентът реши гласуване и тази практика е възпроизведена много пъти. Приемането на оставката според записа на конституцията предполага нарочен акт, а не мълчаливо съгласие, че не се гласува, обясни тя, позовавайки се на ал.2 . В новоизбраното Народно събрание Министерският съвет подава оставка, дори мнозинството да е същото, дори правителството да е същото по състав, обясни юристката.
Дебатът бе прекъснат от председателя на НС Ива Митева, която напомни, че Проектът на Програмата на дневния ред не подлежи на такова обсъждане.
В крайна сметка Дневният ред с извънредната точка бе подкрепен от 157 народни представители, като "За" гласуваха всички останали партии освен ГЕРБ.
Заседанието се предава на живо по искане на Николай Хаджигенов.
"Искате да унижите Борисов, ГЕРБ и правителството - добре, направете го. Но вие унижавате и хората, които са им дали пак доверие, предупреди Александър Ненков.
Мая Манолова пък предложи в Дневния ред да бъде включено разглеждането на Плана за възстановяване и устойчивост. Така направеното предложение отново бе подкрепено от всички останали народни представители без парламентарната група на ГЕРБ.
„Темата с управлението на здравната криза е тема, която касае гражданите много повече от безсмислените дебати. Българските граждани искат да знаят защо България стана шампион по смъртност, защо се загубиха животи, които можеха да бъдат спасени“, коментира Манолова по повод разпускането на НОЩ.
Още от категорията
Божанов: Нямаме покана от ГЕРБ-СДС за среща