Дом на операта, ремонт на Кукления театър и детска градина за детето на оперния певец Марк Фулър! Това бяха желанията /последното бе шега/, отправени към кмета Иван Тотев на церемонията по Награди Пловдив, която се проведе снощи в Дома на културата. Градоначалникът почти се хвана за главата, но след това събра кураж и каза, че подкрепя инициативата за строеж на нов дом на Пловдивската опера. 

Всъщност молбата бе представена изключително атрактивно с ария, изпълнена от певци от операта, на фона на снимки от най- красивите оперни театри в света. "Е чак такава опера едва ли ще имаме, но можем поне да помечтаем. Те мечтите са безплатни" заключи кметът и каза, че се надява през септември инициативата да влезе в Общински съвет. 

Той връчи наградата Дарител на годината на КЦМ АД, които подкрепят много от културните прояви в града. Регионът произвежда 6 млрд евро от Брутния вътрешен продукт на страната, припомни градоначалникът. 

За втора поредна година церемонията, организирана от пловдивската опера бе изключително стилна, далеч от стереотипа, като представянето на номинациите в различните категории се редуваха с тематични музикални изпълнения. 

В най- оспорваните категории Изобразитнелно изкуство и Художествена литература призовете отнесоха Моника Роменска за изложбата "Макондо" и Недялко Славов за рома си "432 херца". Писателят предложи критериите за награда Пловдив да бъдат разширени и пловдивчани, които творят и зад табелата на Пловдив, да могат да бъдат номинирани. Така, според него, тя ще се превърне в национален приз. 

Изключително вълнуващо бе връчването на наградата в раздел Музика, която тази година заслужено  отиде при директора на операта Нина Найденова, чиито мениджърски умения превърнаха Пловдивска опера в разпознаваем бранд, а прекрасните спектакли пълнят с много млади хора залата на Синдикалния дом и Античния театър през лятото. 

"Може да не съм от Пловдив, но Пловдив вече е в сърцето ми" каза Наденова , която изненада доста от зрителите с новината , че скоро семейството й ще се увеличи с още един член. Тя разбира се не пропусна да помоли кмета Тотев за Дом за операта. Ремонт на Кукления театър поиска  творческият директор Лео Капон, който получи приза в раздел Творчество за деца.

Актьорът  Стефан Попов успя да изправи залата на крака, като погъделичка самочувствието на пловдивчани. "Искаш ли да създадеш нация, създай театър! Пловдив е нация, защото е създал първият български професионален театър, каза Стефан Попов и изправи залата на крака. Той получи наградата в раздел Театър. 

Директорът на Драматичен театър Пловдив Кръстьо Кръстев влезе в ролята на пияницата от оперетата на Щраус "Прилепът" и  разсмя публиката до сълзи. В края на етюда той се похвали, че ремонтът на Драмата вече официално приключи и е горд, че в джоба си държи Акт 15 на сградата.

Тази година номинираните в раздел Журналистика бяха само трима и наградата почти еднинодушно бе присъдена на Владимир Балчев за поредицата му "Забравения град". Скандалите и грозните коментари в някои медии, последвали номинациите през последните две години, очевидно са се отразили негативно на представителите на гилдията, които дори не проявиха желание да предложат свои колеги за наградата. Очаква се преди гласуванвето на следващите награди , да бъдат внесени корекции в регламента. 

Извънредна награда получиха Градската художествена галерия и Пловдивският културен институт, заради представената изложбата на 100 френски гравюри, обхващащи периода от 18 до 20 век.

Организаторите направиха специална изненада на шефката на Пловдивски телевизонен център Десислава Шишманова за 45 - години от създаването на БНТ 2. В нейна чест не изпълниха  "Наздравицата" от Травиата, като разбира се , на сцената се лееше шампанско. 

Освен шампанско обаче имаше и сълзи , защото с минута мълчание бе почетена паметта на починалите хора на изкуството от града. 

Церемонията завърши с химна на любовта от операта "Турандот" - "Ne sum dorma" в изпълнение на Ивайло Михайлов, а на диригентския пулт от началото до края бе маестро Диан Чобанов. 

 

НОСИТЕЛИ НА „НАГРАДА ПЛОВДИВ“

за ярки постижения в културния живот на града, реализирани през 2015 година

 

І.  ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО

 Моника Роменска - за Графична изложба „Макондо“ в галерия „Дяков“

 ІІ. ТЕАТЪ Р

 Стефан Любомиров Попов - за ролята Едуин Бут в моноспектакъла „Аз, Актьорът?Брат ми уби президента“ в Драматичен театър Пловдив

 ІІІ.  ХУДОЖЕСТВЕН ПРЕВОД

 Иван Христов Вълев - за превод от полски език на „Морал“ от Тадеуш Доленга - Мостович

 ІV. ХУДОЖЕСТВЕНА  ЛИТЕРАТУРА

 Недялко Славов - за романа „432 херца“”

 V. АРХИТЕКТУРА

 Арх. Илко Николов Николов - за сграда на Източно православен храм „Св. Николай Чудотворец“ в УПИ V-514.2259 – за източно православен храм , кв. 4 по план на ЖК „Отдих и култура“, гр. Пловдив

 VІ. МУЗИКА

 Доц. Нина Найденова  –  Държавна опера  –  Пловдив за активно участие на Държавна опера – Пловдив в обществения и културен живот на град Пловдив, както и за режисьорските постижения в реализацията на оперните спектакли „Макбет“, „Селска чест“ , „Палячи“, „Любовен еликсир“ на сцената и с трупата на Държавна опера - Пловдив

 VІІ. ЖУРНАЛИСТИКА

 Владимир Иванов Балчев - за поредицата „Забравеният град“

 VІІІ. ФОТОГРАФИЯ И ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО

Катедра „Приложни изкуства“ на АМТИИ за:

            -  Фотографска изложба на дипломанти от специалност „Графичен дизайн и фотография“ випуск 2015

             -  Разкриване на нова бакалавърска специалност „Фотография“ от учебната 2015/2016г. към катедра „Приложни изкуства“

 TrafficNews.bg честити на победителите и поздравява всички номинирани в престижния конкурс!



  TrafficNews.bg