Десетки жалби относно кредити, просрочване и събиране получава омбудсмана на България. Според Диана Ковачева е необходимо да бъдат направени още много промени. Тя бе категорична, че към момента няма  адекватна защита по отношение на третите лица, които гарантират чужд дълг.

Според нея промените за „вечния длъжник“ са първа стъпка и предстоят още няколко. Необходимо е предварително хората, които подписват договор за заем да се съгласяват или не дали в бъдеще парите им ще бъдат търсени от колекторски фирми.

„Ако не си си събрал кредитите за 10 години, очевидно няма да ги събереш и след 30.  Необходимо е да се приеме и законът за личния фалит, при който ще може да се направи преценка и личната безизходица на всеки човек“, каза Ковачева пред БТВ.

Според нея законът за личният фалит ще бъде по-адекватната мярка, тъй като ще се прави индивидуална преценка.

„Това е системен и комплексен проблем и не просто всички задължения по давност да бъдат погасявани, а хората които наистина са изправени пред стената и вече няма какво да им бъде взето – на тях трябва да им се даде втори шанс, за да може да си стъпят на краката. Това е един изключително сериозен проблем“, добави още тя.

Тя заяви, че жалбите са зачистили през последните месеци заради световната пандемия.

„Съветвам всеки един човек да чете внимателно договора си за бърз кредит, защото има случаи, в които още като си взел парите те от 3000 лева скачат на 5000“, заяви омбудсманът.