Парламентът окончателно се отказа от идеята да задължава адвокатите да доносничат за своите клиенти. Днес бяха приети окончателни промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари, като поправките бяха внесени от председателя на Вътрешна комисия и депутат от ГЕРБ Пламен Нунев и група народни представители.
Част от тези промени включват адвокати да не подават декларации в ДАНС. Те ще подават информация на агенцията само в определени случаи и то когато някой отиде при тях и поиска консултация как се перат пари или как се финансира тероризъм. В никакъв друг случай няма да бъдат задължени да подават информация.
На гласуването присъстваха шефовете на ДАНС Димитър Георгиев и на финансовото разузнаване Георги Попиванчев, и зам.-вътрешният министър Красимир Ципров.
Друга промяна предвижда декларация за действителни собственици да подават фирми, чиито собственици са регистрирани чуждестранни лица, и техните действителни собственици - физически лица, не са вписани в българските регистри.
Изискването засяга не само офшорни фирми, но и акционерните дружества, независимо дали са с акции на приносител или поименни.
Според промените, ако действителният собственик е вписан вече по партида или партида на друго българско юридическо лице и се намира в регистрите БУЛСТАТ, търговския регистър, регистъра на лицата с нестопанска цел, няма да подава специална декларация.
Данните за действителните собственици на фондации и сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, се заявяват за вписване, ако не са вписани на друго основание по делата или партидите на юридическите лица с нестопанска цел в съответния регистър като физически лица.
Друга поправка засяга дружества, които трябва да изпратят за одобрение в ДАНС своите планове за обучение на служителите по разпознаване на съмнителни операции или сделки във връзка с прилагането на Закона за мерките срещу изпирането на пари.
С измененията срокът за това е шест месеца и започва да тече след като ДАНС публикува на сайта си националната оценка на риска, в т.ч. по видове дейности, след което трябва да разработи примерни правилници. Фирмите трябва да идентифицират рисковете и да ги включат в своите правилници, но не е нужно да ги изпращат на ДАНС за одобрение.
Още от категорията
Пеевски пусна чатове с Петков: Ако носът му порастваше при всяка лъжа, нямаше да може да влезе в асансьор