Ще се работи за промяна на висшето образование, за да бъде то по-качествено, през работещи инструменти като рейтинговата система. Това каза пред  във Велинград образователният министър Меглена Кунева. Тя подчерта, че критериите за качество трябва да срещнат тези на трудовия пазар.

„Висшето образование има за цел не просто да знаеш, а да си намериш работа, а масовостта не е единственото мерило за качество.", каза още вицепремиерът.

Според Кунева ВУЗ-овете трябва да предложат различни възможности като опреснителни курсове и допълнителна квалификация, за да се увеличи конкурентоспособността на страната ни. „Българинът престава да учи на 31-32 години, а това е много лошо в условията на икономиката в 21 век“, алармира министърът. Тя обясни, че тази година броят на субсидираните студенти е намален с 9000.

„Парите за висше образование не трябва да намаляват, но качеството трябва да се подобри“, подчерта Меглена Кунева. „Голяма е ножицата между средствата, дадени за специалност като „Педагогика“, и тези за специалност като „Медицина“, каза Кунева, позовавайки се на ректорите след последната среща на екипа на МОН със Съвета на ректорите.

Още от коментара на Кунева - чуйте във видеото: 

„Парите за висшето образование няма да бъдат намалени, тоест ако университетите имат проблеми, то това ще бъде заради сратегическото им планиране на разходите“, коментира и главният секретар на МОН Красимир Вълчев.

Финансовото състояние и мениджмънтът на средствата на ВУЗ-овете не могат да бъдат свалени от плещите им от Министерството на финансите, каза още Меглена Кунева, запитана за предупреждението на министър Владислав Горанов, че са възможни фалити на висши учебни заведения.

TrafficNews.bg