След нашествието от кърлежи в Пловдив, в града вече има случай на заболял от смъртоностната марсилска треска.
След затишието между 12 и 18 юли, когато нямаше ухапан пловдивчанин от кърлеж, РЗИ отчита нова вълна от пострадали. През последната седмица трима души от града под тепетата са намерили от кръвосмучещите насекоми по себе си. Всички са от областния град. Един от ухапаните е развил марсилска треска.
Заразеният е хоспитализиран. От сводката на РЗИ става ясно, че за посочения период, са констатирани три случая на захапани от кърлежи, които са основен източник на двете опасни зарази - Марсилска треска и Лаймска болест.
През изминалата седмица в Пловдив и областта са регистрирани 68 случая на чревни инфекции. Девет души са се заразили с варицела, един със скарлатина и един с вирусен хепатит.
Тази година пощата на TrafficNews е залята от сигнали за кърлежи в различните райни на града. Граждани сигнализират за истинска напаст от изключително опасните паразити, които са плъзнали из зелените площи. След разходка на домашния си любимец в квартал „Христо Смирненски” в пловдивския район „Западен”, само преди седмица млад пловдивчанин идвадил над 30 кърлежа по кучето си.
От „Дезинфекционна станция” казаха, че тази година има огромен проблем с координацията с „Паркове и градини”, които трябва да поддържа зелените площи.„Ако тревата е над 10 см и да пръскаме няма никакъв ефект. Инсектицидите не достигат до почвата" коментират от службата.
В същото време директорът на „Паркове и градини” Стоян Алексиев непрекъснато се оправдава, че заради ниските заплати и многото работа, от ОП-то не могат да си намерят косачи . Така, докато двете общински предприятия си прехвърлят топката, зелените площи в Пловдив бъка от гадините. А резултатите са налице!
Марсилска треска
Марсилската треска е остро инфекциозно заболяванe. Източник и резервоар на инфекцията в природата са кърлежите, основно Rhipicephalus sanguineus. Инфекцията циркулира сред диви гризачи и други животни (например кучета). Човек се заразява при ухапване от инфектиран кърлеж От това следват поражение на централната нервна система, храносмилателния тракт, бъбреците, панкреаса, сърцето, белите дробове, черния дроб, кожата.
аболяването започва с внезапно увреждане на общото състояние - повишаване на температурата - 38-39 градуса, мускулни и ставни болки, втрисане, отпадналост. Открива се характерния първичен афект - tache noire, черно петно След няколко дни се появява обрив, който се разпростира по лицето и цялото тяло, включително дланите и стъпалата. Обривът се задържа около 10 дни. При преглед се установява уголемен черен. На мястото на кожните обриви, след оздравяване, остават кафеникави пигментации. Заболяването преминава за 10-14 дни. Понякога протича тежко и се развиват симптоми от страна на различни органи. Може да се засегне сърдечно-съдовата система с прояви на ритъмно-проводни нарушения, миокардит и перикардит; храносмилателният тракт - диария, повръщане; бъбреците - остра бъбречна недостатъчност и т.н.
Как се маха кърлеж?
Кърлежът не се маже с олио, не се гори с цигара, не се върти наляво или надясно – това каза д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център за заразни и паразитни болести.
Кърлежи се вадят изключително внимателно, като е важно да бъде извадено и хоботчето. Това се случва с премерена сила и само перпендикулярно на кожата.
Ако хоботчето остане в кожата, то може да бъде извадено с игла. Най- добре е в случай на ухапване да потърсите лекарска помощ.
Още от категорията
Земетресение до Раднево