Успешно приключи проект на Медицински университет – Пловдив за изграждане на капацитет на преподавателите за здравно обучение на етнически малцинства, включително от ромски произход.

В резултат от обединените усилия от Ръководствата за управление на проекта - чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев, и проф. д-р Мариана Мурджева от МУ-Пловдив, д-р Ларс Соефтестад от CBRNM Networking-Норвегия и Антон Карагьозов от Фондация за регионално развитие „РОМА 1995” – Пловдив по проекта бяха реализирани всички планирани дейности и постигнати резултати.

„Изгради се капацитет на 22 преподаватели от МУ – Пловдив за образователна подкрепа на граждани от етнически малцинства, включително ромски произход, проведоха се 6 паралелни обучения на 300 представители на ромската общност от Столипиново, Кюстендил и Стара Загора относно заболявания, представляващи здравен и социален проблем сред малцинствени етноси и хора в неравностойно социално положение”, посочиха от МУ-Пловдив.

Българските лектори-експерти насочиха тематично обученията към предотвратяване на вродени детски аномалии, отглеждане на кърмачета, обучение за ХИВ/СПИН, чревни инфекции с диариен синдром и семейно планиране.

Петима норвежки лектори, представители на партньора CBRNM Net и Института по професионално и обществено здраве в Осло проведоха семинари по „Специфика на обучението на етнически малцинства” и „Обучение на ромската общност в областта на професионалното здраве”.

През месец септември се осъществи мобилност на екипите на МУ - Пловдив и на Фондация „РОМА 1995“ – Пловдив в Норвегия за обмяна на опит. Осъществена бе среща с представители на норвежки НПО, на специалисти по обществено здравеопазване и психосоциален статус на етнически малцинства в болницата Sørlandet Hospital, Кристиансанд с представители на Община Кристиансанд, с регионалния представител на „Армия на спасението“. Проучен бе ценен и полезен за МУ-Пловдив опит. От норвежкия партньор Д-р Ларс Соефтестад от CBRNM Networking бяха разработени и тиражирани две тематично-образователни издания, предоставени на преподавателите и на представители на ромската общност – «Методология за здравно образование на ромите в България» и «Ръководство за експерти в обучението и образованието на роми по здравни проблеми и медицински въпроси». Беше придобита образователна техника за иновативни методи на преподаване, за семинарни зали за обучение на целевите групи и след приключване на проекта.

Образователните и учебно-методическите дейности спомогнаха за социално–образователни резултати, изразени в мултиплициране на образователните програми от различни медицински специалности между представители на етнически малцинствени групи, включително от ромски произход. Изгради се трайно сътрудничество между Университета и партньорските организации за продължаващо използване на образователния ресурс и комуникация между медицинските специалисти и представителите на ромската етническа общност и след приключване на проекта.

«Проектът допринесе за утвърждаване на МУ - Пловдив като водеща институция при превенция на заболяванията в България, специфични и социално проблемни за групи от етнически малцинства, в т.ч. ромски произход. Изградиха се нови компетенции за Академичния състав на университета в спецификата на обучения, фокусирани върху здравето на представители на ромския етнос. Представителите на ромския етнос подобриха знания, информираност и практически умения в сферата на основни здравни области и превантивни практики и програми, насочени целево за малцинства и хора в неравностойно социално положение», отбелязаха от МУ-Пловдив.

Проектът „Повишаване на капацитета на преподавателите в Медицински университет – Пловдив в обучение с фокус върху здравната информираност на ромската общност“ се реализира в рамките на Програма BG09 „ФОНД ЗА СТИПЕНДИИ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО”, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) 2009 – 2014.

Проектът е в приоритетна област медицински науки с конкретен фокус върху здравето и за директно въздействие върху подобряването на социално-икономическото включване на граждани от групи в неравностойно положение, включително от ромски произход, чрез средствата на образованието, обучението и научните изследвания. Общата стойност на проекта е 226 954.85 евро, като безвъзмездната финансова помощ е 90%, а с 10% той е съфинансиран от МУ-Пловдив.

TrafficNews.bg