Преподаватели от България и Норвегия започват да обучават представители на етническите малцинства, за да изградят мотивация и нагласи за профилактика и лечение на заболявания, които са сериозен социален проблем.

Обученията ще се правя в градовете Пловдив, Кюстендил и Стара Загора на достъпен език и с практическа насоченост.
Това ще се случи благодарение на проекта „Повишаване на капацитета на преподавателите в Медицински университет – Пловдив в обучение с фокус върху здравната информираност на ромската общност“. Той се реализира в рамките на Програма BG09 „Фонд за стипендии на европейското икономическо пространство”, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) 2009 – 2014.

Партньори по проекта са Медицински университет – Пловдив, CBNRM Networking, Кристиансанд Норвегия и Фондация за Регионално Развитие Рома 1995.

„Чрез проекта ще изградим капацитет на преподаватели от МУ – Пловдив за образователна подкрепа на граждани от етнически малцинства, включително роми и ще проведем обучение на представители на ромската общност относно заболявания, представляващи здравен и социален проблем сред малцинствени групи и хора в неравностойно социално положение”, отбелязаха от екипа на проекта.

„За изграждане капацитет на преподавателите от МУ – Пловдив ще проведем работно посещение в Норвегия за проучване на добри практики и 7 модулно обучение по следните теми: Специфика на обучението на етнически малцинства ще бъде с лектор Ларс Соефтестад, който е представител на норвежкия партньор. Сред темите са още „Обучение за предотвратяване на вродени детски аномалии”, „Отглеждане на кърмачета”, „Обучение за ХИВ/СПИН”, „Обучение за чревни инфекции с диариен синдром”, „Семейно планиране”, разкриват още хората от екипа.
Обучените преподаватели ще проведат 6 изнесени семинара за обучение на 300 представители на ромската общност от Пловдив, Кюстендил и Стара Загора. Обученията ще са на достъпен език и с практическа насоченост. Те ще бъдат насочени към малцинствени групи, включително и ромската общност.

Ще бъде изграден сайт на проекта www.harc-muplovdiv.com с Виртуален информационен център за online обслужване на целевите групи и продължаване на комуникацията между медицинските специалисти и представителите на ромската етническа общност и след приключване на проекта. На сайта ще бъдат качени разработените по проекта програми, учебни модули, презентации, Ръководство и Методология за обучение на обучители и други.

Общата стойност на проекта е 226 954.85 евро, като безвъзмездната финансова помощ е 90%, а с 10% той е съфинансиран от МУ-Пловдив.

TrafficNews.bg