Общината излезе с призив към пловдивчани, в които ги предупреждава за опасността от ухапване от кърлежи, комари и прочее "вектори" / това е научното наименование на кръвосмучещите членестоноги /."Във връзка с настъпването на пролетно–летния сезон и активизирането на пълзящи и летящи насекоми, които обичайно създават сериозен дискомфорт у населението, експертите от дирекция „Екология и управление на отпадъците“ в Община Пловдив призовават гражданите да бъдат по-внимателни и отговорни по отношение предпазване от векторно-предаваните трансмисивни инфекции. Това са инфекции, при които причинителите се предават с кръвосмучещи членестоноги (кърлежи, комари и пр.), наричани „вектори”.
Ухапаните могат бъдат заразени от куп смъртонсни болести като Марсилска треска , Лаймска болест, Ку-треска, Кримска-Конго хеморагична треска , Хеморагична треска с бъбречен синдром, Кърлежов енцефалит, Туларемия, Западно-Нилска треска, Малария, Висцерална Лайшманиоза.
Увеличаването на числеността на популациите от комари и кърлежи, еколозите обясняват с промените в климата. И предупреждават , че гадините не са само по поляните и селата, а вече са се настанили трайно в града. Особено застрашени са , хората които имат домашни любимци и ги разхождат в парковете и зелените площи.
Кърлежите са опасни и за животните, защото пренасят смъртоносни и за тях заболявания. Те могат да бъдат лекувани, ако се диагностицират навреме. „Ако стопаните забележат, че домашният им любимец се чувства отпаднал, няма желание за разходка, апетитът му е понижен или напълно липсващ, е твърде вероятно да се касае за първите симптоми на ухапване от кърлеж, които обикновено се проявяват значително бързо”, обяснява ветеринарен лекар. Подобни симптоми са индикация, че животното има нужда от специализирана помощ.
Ако стопаните не забележат първите симптоми, е твърде възможно да се стигне дори до летален изход. Препоръчителна превантивна мярка е обезпаразитяването на животните преди пролетните месеци, когато кърлежите се развиват най-активно. През горещите летни месеци тяхната численост намалява значително.
От общината напомнят, че националното ни законодателство, регламентира, че трябва да се осъществяват т.нар. ДДД-дейности – дезинфекции, дезинсекции и дератизации. Тези мероприятия са ангажимент на лицата, които стопанисват съответните обекти.
Ето и съветите на еколозите:
- поддържайте ниско окосена тревата в обектите, които стопанисвате,
- изхвърляйте окосената трева, събраните клони, листа и други отпадъци на обозначените за това места;
- търсете професионално съдействие за същинските химични обработки;
- вземайте необходимите лични предпазни средства, когато посещавате открити зелени площи, особено когато сте извън населените места, които не са поддържани;
- при ухапване от кърлеж, алергична реакция от ухапване на насекомо и пр., обърнете се за съдействие към медицинско лице.
Още от категорията
Машинист и служител на БДЖ са загиналите при влаковия сблъсък, други двама са в тежко състояние