Сатовча влезе в рекордите на Гинес. Официално това е общината с най-много обществени чешми в света. Те са над 1300.

Традицията в Родопите за изграждането на чешми е на повече от половин век, а зад нея стои вярването на местните, че изградят ли чешма ще намерят покой, след като си заминат от този свят, а хората, пиейки от водата, ще ги споменават винаги с добро.

Да построиш чешма в Родопите значи много. Може да е в знак на почит към починал или стремеж да оставиш след себе си нещо в полза на другите безвъзмездно.

Стопаните на чешмите нямат претенции, че само те могат да ползват беседките и чешмите. Затова няма да видите оградени и заключени чешми по този край, пише БНТ.

Сатовча се опитва да стане част от рекордите на Гинес вече 7 години. Основно заради процедурите по доказване на наличието на всички чешми с питейна вода. А грешка в превода става причина за объркване.

"Първият път, когато кандидатствахме, ни бяха включили заради превода в рекорд на фонтани и се оказа, че в Ашхабад има повече фонтани, но после коригирахме, че става въпрос за чешма за питейни нужди, бяхме удостоени на 30 юни със сертификат на Гинес", заяви д-р Арбен Мименов, кмет на община Сатовча.

Първият уикенд на юли в Родопите е посветен на чешмите. И по традиция цялото семейство се събира около тях за здраве.

 

 

 

Снимка: БНР