България е страната в Евросъюза, където ножицата между бедните и богатите е най-голяма. След нас са Литва, Испания и Румъния, докато на другия полюс са Чехия и Словения, сочат данните от проучване на Евростат.
Начинът, по който доходите и богатството са разпределени в обществото, определя степента, до която хората имат равен достъп до стоките и услугите, произведени в рамките на националната икономика.
Една важна мярка за разпределение на доходите е съотношението на общия доход, получаван от 20% от населението с най-висок доход с този на 20-те процента от населението с най-нисък доход. През 2017 г. коефициентът на съотношението между тях в Европейския съюз (ЕС) е 5.2, обясняват от Евростат.
В държавите-членки на ЕС, Чехия и Словения са имали най-ниско неравенство на доходите през 2017 г. (3.4). Те са последвани от три други държави-членки с коефициенти под 4.0: Финландия (3.5), Словакия (3.5) и Белгия (3.8).
За разлика от това, неравенствата в доходите са много по-високи (над 6.0) в Гърция (6.1), Латвия (6.3), Румъния (6.5), Испания (6.6), Литва (7.3) и най-висока в България (8.2).