Дърветата започнаха своята промяна, листата придобиха цветове, а пътищата са покрити с необятна гама от пъстрота – така знаем, че есента вече е дошла. Трудно, но не невъзможно е да видим промяната на природата в големия град, но необятно и божествено е, когато може да й се любуваме от над 1200 м. надморска височина. Докато все още времето е подходящо и предразполага за дълги разходки, може да предложим една спираща дъха гледка, необятна шир от върхове и природа, пъстра и недокосната. Мястото се намира само на 2 часа път от Пловдив и обещава да ви пренесе в пълно спокойствие и чувство за безкрай. Става въпрос за забележителността „Момчиловата крепост“, скрита в китното родопско село Градът. Тя се намира само на 19 км. от Смолян, а отбивката за нея е по пътя към Мадан.
Всеки е чувал, че Родопа планина пленява със своята красота и необятност, а Момчиловата крепост е само едно от доказателствата. До мястото се стига изключително достъпно. Първо трябва да минете през селото Градът, китно и сгушено в планината, то ще ви накара да го обикнете моментално. След като минете през населено място, се пътува по тесен път, за да се стигне до паркинга на крепостта, от който започва и преходът нагоре. Въпросният тесен път е обсипан с разноцветни листа, а дърветата около него – кое от кое по-хубави и „боядисани“. В случай че искате по-дълга разходка, по него може да минете и пеш, навсякъде има поставени пейки за почивка.
Стигнете ли до паркинга, ще видите малка къщичка, от която ви посреща екскурозвод. На място се заплаща скромна такса. Интересно е, че всеки един посетител може да си изкове монета на място, на едната страна е изобразена „Момчиловата крепост“, а от другата страна – изписано „Смолян“. Процесът на правенето също е любопитен – трябват ви малко сила и точен мерник.
Преходът продължава около 20-30 минути. Има три главни беседки, през които трябва да преминете, за да стигнете до върха най-отгоре. Вървенето съвсем не е тежко – навсякъде почти има изградени стълбички и огради, с които преминаването да е по-удобно. Всъщност идеята е да обиколите цялата твърдина с помощта на пътека, която обхожда крепостта. По време на близо 360-градусовата разходка е моментът, в който да се любувате на прекрасната природа на Родопите през есента, да си направите някоя снимка за спомен и да усетите как времето е спряло, а красотата е буквално в краката ви.
Когато стигнете най-горе се открива обширна гледка, от която през слънчевите дни може да видите кулата „Снежанка“, обсерваторията в Рожен и връх „Голям Перелик“. Там още през лятото може да се насладите на аудио-визуален спектакъл на открито – филм за живота и подвизите на Момчил юнак. Има обособени 50 места за сядане, а филмът се прожектира на скала.
Представяме ви и кратка история:
Крепостта е изградена по времето на император Юстиниан I (управлявал 527-565 г.), който предприема грандиозно военно строителство на територията на целия Балкански полуостров и създава няколко укрепителни линии – около столицата Константинопол, Родопска, Старопланинска и Дунавска. Укрепителното съоръжение е наследник на тракийско скално светилище от края на V хил. пр.Хр. То е разположено на най-високата точка в землището на крепостта.
Там се очертава малка скална площадка с четири отвора в скалата. По скалата не се виждат каменни всичания (като например олтари, басейнчета, улеи и т.н.), които да са вследствие човешка дейност. В редицата скални отвори, гледащи на север, е разчистена дълбока 5 м скална ниша. След откриването и почистването й се очерта отвора й с неправилна форма, допълнително оформен от източната част. Вътре нишата е запълнена с черна пръст, в която се намират керамични фрагменти с не много голяма концентрация, без кости.
Оттук се виждат и скалните зъбери, върху които са разположени другите две крепости, част от общата отбранителна линия на Юстиниан I срещу варварските набези от север: крепостта Калето в местността Турлука, северно от Смолян и крепостта Козник – южно от Рудозем.
Съществуването на крепостта е сравнително кратко. Тя е опожарена от славяните и около XI в. е възстановена. През 1343 г. преминава във владение на родопския владетел Момчил. Тогава се споменава под името Подвис. Играе роля на укрепително съоръжение до османското нашествие в края на XIV в. Тогава отново е опожарена и не е възстановена.
Независимият родопски владетел Момчил, чието име носи крепостта днес, е по произход българин, намесил се през първата половина на XIV век в междуособиците за византийския престол. Императрица Ана Савойска го удостоява с титлата деспот. Обявен е за севастократор от император Йоан Кантакузин и получава във владение крепостите Подвис и Св. Ирина. По-късно превзема крепостта Ксанти и я прави своя резиденция. Сам повежда борбата срещу османските нашественици и печели битката при Абдера (днес в Гърция). Загива на 7 юли 1345 г. в сражение с османците при крепостта Перитор, на брега на Бяло море.
Момчил юнак е възпят в епоса на българи, сърби и херцеговинци като борец срещу османците.
В края на XIX век започват проучванията на Родопите. Тогава се заражда интерес и към Момчиловата крепост. През 1966 г. е обявена за археологически паметник на културата с национално значение. Археологическите проучвания на крепостта започват през 1986 г.
Ценните находки от археологическите проучвания са изложени в експозицията на Регионалния исторически музей „Стою Шишков”- Смолян.
Галерия: