Само с поставянето на предпазен колан в автомобила 300 човешки живота на година могат да бъдат спасени, а 3 000 души - да избегнат травми. Това сочи статистиката на "Пътна полиция" и Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, цитирана от БНТ.

Предпазният колан е на четвърто място в класацията сред дессетта най-велики открития на двайсти век, наред с компютъра, пластмасите и антибиотиците. Спасил е милиони хора, но в България неговото използване продължава да се подценява.

Българинът се е научил да слага колани на предни седалки в автомобила, обаче на задните - все още над 80 процента от пътуващите не ги използват, коментира председателят на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров.

Димитър Илиев от школата за безопасно шофиране дава примери и съвети: "Ако колата се движи с 50 км в час и спре, нашето тяло продължава да се движи с 50 км в час и се блъска в интериора на автомобила".

Нараняванията на пострадалия се равняват на падане от петия етаж, показва проверка чрез симулация. При преобръщане на кола, както разкрива втора симулация, хората в колата не висят никъде, а с колан те са предпазени. Затова трябва да има сложен колан в колата както на предните, така и на задните садалки и при закопчаването му той да бъде добре обран, така тежестта поема коланът.

Особено важен е изборът на детски стол в автомобила. Освен че има богато разнообразие от детски столчета, те трябва и да са особено надеждни и сигурни на пътя. За всеки стол степента на сигурност е различна. Столчето трябва да отговаря на възрастта, теглото, височината на детето.

По-сигурно е това, което е монтирано срещу движението на колата. Годишно загиват около 30 деца при катастрофи, при 70 процента от случаите тези деца са били вътре в автомобила, който претърпява ПТП. Това показва, че повечето деца загиват, убити в колите на своите родители.