
Всеки българин с имот в Гърция трябва да се подготви за проверка на доходите от НАП. За тази година приходната агенция е предвидила кампания спрямо физически лица, придобили недвижимости в южната ни съседка. Обичайно в такива случаи се изискват документи за изкараните пари за срок от 5 години назад. Проверката е част от политиката на НАП за изсветляване на недекларирани доходи Данъчните правят проверки и ревизии, спрямо лица, които са придобили недвижими имоти както в страната, така и в чужбина. Целта на контролните производства е да се установи дали декларираните от лицата доходи отговарят на имущественото им състояние.
Гърция е безспорен лидер сред задграничните покупки на българите. Според справка на НАП към края на 2024 г. 3228 нашенци са декларирали имот там. През 2019 г. техният брой е бил едва 742. Интересът се засилва през 2022 г., когато над 1000 души обявяват собственост, и се запазва през следващите години. През 2022-а обявените там имоти са малко над 2200. В края на 2023 година вече са станали 3152. Според данните на гръцката национална банка само за периода 2017-2021 година наши сънародници са вложили 127 милиона евро в жилища в южната ни съседка. През тази година интересът към покупки в Гърция продължава, показват наблюденията на брокерите. Търсенето е главно в Северна Гърция - Халкидики, Олимпийска ривиера, Кавала, Аспровалта, Солун. Предпочитани са имоти на пешеходно разстояние от морето, пише 24часа.
Интересът е разделен поравно между къщи и апартаменти, но повечето сделки стават с апартаменти. Поскъпването не отказва българските купувачи, като от 2020 г. досега цените в Северна Гърция са се увеличили с до 70%. В Солун средната цена на кв. метър е 2200-2300 евро, а в централните части стига и до 5000 евро. Под 1000 евро може да се намерят имоти в селски райони на Олимпийската ривиера, но са понекачествени, стари или с неясен статут. 4329 българи притежават недвижими имоти в 68 държави на всички континенти. Това показват официалните данни на НАП.
Броят им бележи сериозен ръст спрямо миналата година, когато бяха 3604 души. Данните са към 30 април 2025 г. и се отнасят само за физическите лица - фирмите и ЕТ са подали информация по-късно - до 30 юни. За година българите с имоти в чужбина са се увеличили със 725 души, или над 20%. От справката са изключени емигриралите българи, освен ако не се завърнат или не декларират доброволно. От агенцията уточняват, че се използват данни и от автоматичния обмен на информация с други държави, който позволява откриване на недекларирани имоти и приходи от наеми. Географията също се разширява - докато през 2022 г. покупки са направени в 59 държави, сега бройката има нараства.
Броят на държавите, в които се декларира собственост, се вдига на 64 през 2024 г., а сега е 68. Новите дестинации са Австралия, Нигерия, Уругвай и Белийз. В същото време Андора, Мозамбик и остров Ман, които присъстваха в предишни справки на НАП, вече не фигурират в списъка, което означава, че там или имотите са били продадени, или собствеността е прехвърлена. Европа е фаворит за българите, които са решили да инвестират в недвижимости. От НАП обаче заявяват, че не могат да предоставят данни за 2024 г. за бройката по държави, защото е възможно един и същ имот да бъде деклариран от повече от едно лице със съответните идеални части.