На 22 февруари затворникът Тома Ендрев, който излежава присъда за убийство в пловдивския затвор, избяга под носа на надзирателя, който го водел от ТПО „Хеброс” към централния корпус. В продължение на пет дни 32 - годишният мъж, който преди 13 години убил свой приятел, нарязал трупа му с ножовка и го заровил, се укриваше от полицията. Седмица по-късно Ендрев бе осъден по бързата процедура и към остатъка от присъдата му бяха добавени още две години. Кой обаче ще бъде наказан за бягството на затворника?
Тъй като при транспортирането на затворника бяха нарушени редица процедури и наредби, от Инспектората на министерството на правосъдието и от Главна Дирекция изпълнение на наказанието, бяха изпратени две проверки, които да установят чия е вината за бягството. Това е първото подобно бяство от 10 години насам.
На този етап официално наказания не са оповестени, но има информация, че началникът на затвора Божил Иванов и началникът на ТПО „Хеброс” Стоян Грозев ще бъдат наказани с „порицание” за срок от 6 месеца.
Самият надзирател, конвоирал и изпуснал Ендрев – Венцислав Гълъбов е наказан дисциплинарно , като 1 година той няма право да расте в службата.
Самият Ендрев освен двете години, получи и наказание 14 дни карцер, но така и не го е излежал, тъй като всички затворници са били „помилвани”, тъй като в карцера било студено.
Какво всъщност се е случило на 22 февруари? Бягството има предистория и тя е … друго бягство. Същият ден въпросният затворник, който е кучкар в общежитието, бил засечен да пие кафе на Главната с приятелката си. Служителят , който го видял информирал началника на общежитието Грозев, който наредил да бъде изпратен в приемната , където да изчака наказанието си.
Часът е 21, навън е тъмно, затворникът е с тежка присъда, но въпреки това е изпратен само един служител, който да го конвоира. Венцислав Гълъбов повежда Ендрев към корпуса почти като на сватба – пеша, без белезници. По пътя обаче той хуква, а Гълъбов не успява да го настигне, въпреки , че е в добра физическа форма. Предполага се, че причината за внезапното бягство е наркотик, който затворникът криел в себе си.
Подобни конвои се правят поне от 4 души, затворникът е с белезници, а в тъмната част на денонощието за да бъде транспортиран затворник, дежурният офицер трябва да уведоми дежурен прокурор и той да разреши преместването. В жилищен район по изискване такъв конвой трябва да бъде направен с автомобил, коментира запознати с процедурата. В отсъствието на началника на затвора, отговорност при идентични ситуации носи дежурния офицер. В случая обаче офицерът не е бил наказан, а дори е бил член на комисията, която е наказала Гълъбов.
Пред съда Ендрев е влезе в ролята на жертва, като е заяви, че бил заплашван и се страхувал, че в карцера ще бъде бит. Всъщност опасенията му са били излишни, тъй като е бил посрещнат без излишни драми и дори е получил допълнителна порция храна. Между затворниците дори върви облог, че съвсем скоро Ендрев ще започне работа. Кой ще спечели, предстои да разберем.
Още от категорията
Виж всички
Васил Велев: Бизнесът е този, който реално носи тежестта на икономическите грешки
Експерт: Касовият апарат държи НАП в миналото
Сменят прокурора, разследващ главния прокурор
Темите на Traffic News