Всяка година у нас има средно близо 30 случая на насилие над жени, довели до присъди за убийство или опит за убийство. Това сочат данните за периода от 2012 до 2017 г., когато общият брои на подобри примери са 140. Данните са от новата платформа на Българския хелзинкски комитет ubita.org.
Най-малко 102 са осъдителните присъди за умишлени убийства на жени от мъже. На този фон, изследването показва, че в 95% от случаите убийците са се познавали с жертвите си, а 44 на сто от извършителите са бивши или настоящи партньори. Всяка трета убита жена е била обект на системно насилие, а всяка десета е търсила закрила от полицията.
На интерактивна карта са показани областите на страната с данни за всяко дело - възраст на извършител и жертва, отношенията помежду им, начин на извършване на деянието и т.н. Има и препратки към конкретните съдебни решения, както и информация за медийно известните случаи.
Данните показват, че най-много дела за насилие над жени с тежки или фатални последици има в София (18), Пловдив (11) и Бургас (12).
"Липсата на данни и анализи спомага единствено за прикриване на мащабите на проблема, на факторите, които допринасят за неговата устойчивост и на начините за неговото премахване.
Авторите на проекта споделят разбирането, че е невъзможно да се борим срещу "невидими" проблеми. За да изкореним насилието, трябва първо да го направим видимо", пишат от БХК.