
Най-дългият планински проход в България се намира в Западните Родопи и свързва общините Батак и Доспат. Доспатски проход е уникален не само по дължина, но и по красота. Свързвайки долините на реките Стара река и Доспат, той ни превежда през множество красиви местности и язовири. Проходът започва югоизточно от язовир Батак, за да навлезе дълбоко в сърцето на планината. Преминавайки край кантон Картала, който е най-високата точка на прохода, следва плавно спускане към язовирите Малък и Голям Беглик.
Край тях може да се опъне палатка или да се наеме вила, а маршрутите за разходка в гората са многобройни. Язовирите привличат не само риболовци и гъбари, но и колоездачи и любители на дивата природа. Ако ви трябва уединение, кривнете 6 километра от главното шосе за язовир Тошков чарк, а ако красотата на язовир Голям Беглик ви е поразила, затаете дъх, че следва магнетичният Широка поляна.
С множеството си ръкави, този язовир предлага удобни места за къмпингуване и любуване. Удобният черен път, който обхожда язовира е особено приятен за вело, пешеходен и фото туризъм. Месеците юли и август предлагат изобилие на горски ягоди, боровинки, билки и гъби. След язовир Широка поляна проходът се спуска към крайната си точка – гр. Доспат и минава край язовир Доспат, който е нещо като десерт към обилната красота на 50-километровото трасе.
Край язовира има множество бази за настаняване и къмпингуване, а от пъстървовото стопанство може да си закупи прясна риба. За да се усети истинската красота на маршрута, един ден не е достатъчен, както и да се измине без да отбиеш встрани от пътя, за да съзерцаваш...
Още от категорията

Министър Кирилов: Няма да позволя Детската болница да бъде заложник на политически интриги


Катастрофална година за българските производители на праскови
Акценти


Откриха изчезналият в Пловдив Даниел

Кари оцеля след жестока катастрофа, за да помага на другите



Адвокат нарече катастрофиралата Дебора "боклук"


