На проведеното разширено заседание на 7 януари 2016 година в община Кричим, на което присъстваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, заместник-министърът на енергетиката Николай Николов, директор на дирекция „ВиК” в МРРБ Иванка Виденова, изпълнителния директор на „Напоителни системи” ЕАД, управителите на „ВиК”-Пловдив, Предприятие „ВЕЦ”, Предприятие „Язовири и Каскади” - НЕК, директора на „Басейнова Дирекция – Източнобеломорски район”, изпълнителния директор на „НЕК” ЕАД, представител - експерт от Областна администрация – Пловдив, представители на министерство на земеделието и храните, кмета на община Кричим, председателя на ОбС – Кричим и заместник-кметовете с цел установяване на причините довели до критичната ситуция с нарушеното питейно водоснабдяване на гр. Кричим, бе взето решение за създаване на експертна междуведомствена работна група, която да анализира и установи същността на проблема и възможностите за решаването му. Срокът за изпълнение на задачата от експертната група е две седмици.
В тази връзка на 11 януари в Министерство на енергетиката бе проведена първата работна среща на експертите посочени от съответните ведомства. От страна на община Кричим участие взе лично кметът на общината Атанас Калчев, с оглед сериозността на проблема за населението на града. По време на срещата се анализираха причините за понижения ерозионен базис на р. „Въча”, а именно:
- изземване на големи количества инертни материали от коритото на реката през периода от 2000 до 2008 година;
- прекъснатия естествен твърд отток на р. „Въча” от целия планински водосбор в резултат на изградените по дефилето язовири, и нарушените като цяло хидроморфологични условия по водното течение на реката.
В крайна сметка експертната група взе решение за предприемане на компенсиращи мерки, изразяващи се в:
1. Доизграждане на съществуващите два прага в коритото на р. Въча;
2. При необходимост построяване на нови прагове;
3. Възлагане извършването на хидрогеоложки проучвания за изграждане на допълнителни сондажи с по-голяма дълбочина;
4. При необходимост да бъде променена технологичната схема на помпена станция за питейна вода „Кричим – Устина” стопанисвана от „ВиК” – Пловдив ЕООД.
На работната среща без отговор остана въпросът: „Кой и защо изпразни наполовина водната чаша на язовир „Въча” и как ще се компенсират липсващите водни количества в него?”
Ето как премина и инспекцията на място:
TNS.bg