Министерство на вътрешните работи публикува проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, показва проверка в сайта на ведомството.
Законопроектът е изготвен във връзка с изпълнението на ключов етап от реализиране на инвестицията по Националния план за възстановяване и устойчивост с проект: "Подобряване на Националната система за спешни комуникации 112".
Проектът по плана за възстановяване предвижда изграждане на центрове за комуникации от следващо поколение, които ще бъдат свързани, както и осигуряване на широколентов обмен на информация в мрежата на Националната система 112 – видео, данни, глас и текст в реално време, също и надграждане на системите с нови и съвременни услуги.
Изграждането на центровете от следващо поколение ще осигури още определяне на точното местоположение на обаждащото се лице и на инцидента, равностоен достъп на хората с увреждания, възможност за пренасочване на спешното повикване към най-подходящия център за приемане на спешни повиквания, за да се гарантира ефективен достъп до службите за спешно реагиране на всички граждани.
В частичната предварителна оценка на въздействието на проекта за промени се посочва, че през последните три години на телефон 112 са приети 10 896 243 броя повиквания. През 2023 г. броят на приетите повиквания е 3 761 279, а на регламентираните сигнали - 2 030 361.