„Финансовият министър има право да спира сделки още от мое време”, заяви бившият ковчежник на държавния бюджет от кабинета на Иван Костов – Муравей Радев, и допълни, че е слагал запор върху сделки. Той поясни в сутрешния блок на бтв, че възможността финансовият министър да слага под запор разплащането по дадена сделка за 3 дни е било въведено още докато той е заемал поста, а аргумента за това било „съмнение за изпиране на пари”.
Според Радев сегашният министър също би могъл да направи това, а правомощията му можели да се засилят, като се разшири понятието „изпиране на пари”.
Хаотичните действия на управляващите, които ту натоварват главния прокурор с тези функции, ту ги пренасят отново само към финансовия министър, според Радев, са израз на паника.
НАП и митниците имат проблеми, но не може да щракнеш с пръсти и тези две администрации да се превърнат в една.
„Цялата ни публична администрация не е нещо, с което можем да се гордеем”, коментира той, но допълни, че двете звена осигуряват приходи в бюджета, при това – много повече в сравнение с миналата година. Радев посочи, че по това време през 2014 г. е имало 900 млн. лева дефицит, докато сега има 250 млн. лева излишък.
„Тези две структури са отговорни за приходите и една неправилна реформа може да спре локомотива, който е тръгнал напред”, посочи бившият министър. По думите му може да се стигне до ситуация, в която и двете агенции няма да работят както трябва.
Той каза, че реформи може да се направят, но „внимателно, интелигентно, разписано”.
„Одиторите са колелцата, те не са движещите сили. Аз бих призовал Цветан Василев да си отвори устата и да каже в крайна сметка кои са те, а не да ги заплашва отдалеч. Той ги написал, ама ги сложил пред нотариуси. Ела си в България, изчисти си името, иди в съда и кажи това, което имаш да кажеш”, коментира Радев последните обвинени за КТБ.
Ексминистърът обясни, че Цветан Василев се опитва да прибере обратно части от бившата си империя. Радев е убеден, че Пиер Луврие от LIC33 е подставено лице на банкера, който му помага за това апетитните активи да не стигнат до „сергията на продажбите”. Той допълни, че фалитът на банката пък е бил именно с цел разграбване на КТБ.
Финансистът каза, че би поздравил синдиците, ако успеят да стигнат до повече от 20% от парите, „потънали” в КТБ
TrafficNews.bg
Още от категорията
Д-р Бацeлова: Грипът започва рязко, а COVID-19 по-плавни