Може ли, без да знаем, да се окажем с бърз кредит на наше име заради теча на лични данни от НАП? Това е основното притеснение на много хора, които са направили справка, че са пострадали в хакерската атака срещу приходната агенция. Затова имат намерение бързо да сменят личните си карти с надеждата да се предпазят.

Малко е вероятно да изтеглят бърз кредит на ваше име заради теча на данни. Ако това обаче се случи, то задължително ще е съпроводено и с други престъпления, като например фалшифициране на документи, каза за TrafficNews кредитният консултант Тихомир Тошев, шеф на „Кредит Център”.

Той обясни, че макар сега да е възможно договарянето на бърз кредит по телефона или онлайн, има поне една сигурна верификация на получателя – той трябва да се яви лично и да покаже личната си карта при получаването на парите.  Докато при банковите кредити защитите са поне три – при заявяване, при одобряване и при превеждането на сумата.

И преди изтичането на личните ни данни е имало случаи на измами с бързи кредити, но това е ставало при изгубена лична карта, която не е обявена в МВР,  например.

След теча от НАП вероятно ще има опити за теглене на пари на името на някой от хакнатите. Но всички институции – банки, нотариуси, фирми за бързи кредити – са предупредени да бъдат много внимателни.

Тихомир Тошев съветва да предупредим близките си да не дават никакви данни, ако получат обаждане по телефона, например. Защото е възможно измамниците да се опитат да поискат допълнителни сведения от роднини.

Според него обаче сменянето на документите е излишно. „Аз проверих, че и моите данни са изтекли, но няма да си сменям личната карта”, каза още Тихомир Тошев.

По отношение на думите на вицепремиера Томислав Дончев, че в момента текат обсъждания за затягане на някои режими, включително по отпускането на бързи кредити, Тошев коментира, че е наложителна цялостна промяна в закона, но не заради теча на НАП. „Сега отпускането на бързи кредити се контролира със закона за потребителския кредит, но това не е адекватно”, посочи Тошев.

По думите му, таванът от 50% за оскъпяването /б. ред. – става въпрос за Годишния процент на разходите – ГПР, по кредита/, е безсмислен, защото фирмите не могат да оцелеят, като дават евтино бързи пари. Затова са принудени да въвеждат редица такси, като например за посещение в дома. Така фирмите заобикаолят закона и да си докарат печалба.

„При даването на бързи пари до заплата е нормално да бъде високо оскъпяването ,  така е и в другите европейски страни. Например вземаш за две седмици 300 лева и връщаш 340. Така е и в другите страни. Ако обаче се издължаваш цяла година, оскъпяването ще е чудовищно”, казва Тихомир Тошев.