
Мотористи, лекари, трансплантирани пациенти, музиканти и общественици се обединяват в каузата за подкрепа на донорството, организирайки първия у нас мотофест в подкрепа на трансплантациите. Той ще се проведе от 23 до 25 юни в парковото пространство до Терминал 2 на летище София и целта му е да популялизира каузата на донорството, съобщават от medicalnews.bg
Със събраните средства организаторите на мото феста ще закупят и дарят медицинска апаратура, свързана с процеса на донорство и трансплантации, както и следтрансплантационния период.

„Органното донорство е проява на благородство. По този начин частица от всеки човек продължава да живее и след смъртта му в някой друг“, заяви Наталия Маева, която е белодробна трансплантиранa в Австрия и оглавява Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония. „Всички ние трансплантираните осъзнаваме цената на живота и каква невероятна отговорност е да носим в себе си частица от някой, която ти е дала шанс да живееш активно“, сподели тя.
Своята подкрепа за кауза изказа и проф. Димитър Петков, изпълнителен директор на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“. „С удоволствие бих помогнал за тази инициатива, за да потръгне донорството в България“, посочи той допълвайки, че се прави всичко възможно, за да се популяризира благородният акт на донорството. Той припомни, че през 2015-2016 е имало подем в сърдечните трансплантации у нас, но впоследствие процесът е затихнал. „Ние имаме алтернатива за пациентите, които се нуждаят от сърдечна трансплантация, поставяйки им изкуствени сърца и очаквайки процесът по донорство да се засили и тези изкуствени сърца да бъдат подменени с истински, за да се удължи животът на тези хора“, обясни проф. Петков.
В отговор на въпрос на Medical News проф. Петков посочи, че са осигурени нов вид изкуствени сърца за нуждаещите се от сърдечна трансплантация пациенти. „Това е последната генерация изкуствени сърца. Можем да кажем, че сме напълно съпоставими с целия останал свят по отношение на осигуряването на устройствата и качество на обслужването. При този нисък ръст на донорството у нас, това е алтернативата, за да не загиват тези пациенти“, каза той. За момента НЗОК е отпуснала 5 такива устройства, като по думите на специалиста на този етап те са достатъчни. Той допълни, че 67% от сърдечно трансплантираните пациенти са напълно ресоциализирани и имат активен живот. Проф. Петков изрази надежда списъкът от над 800 пациенти, включени в листата на чакащите за трансплантация у нас, да намалее или дори да бъде изцяло премахнат чрез увеличаване на броя на трансплантациите у нас.

Проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница, също изрази своята подкрепа за инициативата. Той припомни, че най-много сред чакащите за трансплантиция са пациентите, очакващи нов бъбрек.
Специалистът допълни, че българските пациенти, които са на диализа или в преддиализно състояние, са между 4000 и 5000. 3500 от тях са на диализно лечение. Броят на трансплантираните пациенти у нас е 675. „Това спрямо трансплантираните като съотношение е изключително негативно. В нормалните държави то е обърнато“, отбеляза проф. Паскалев. Той изтъкна, че трансплантираният пациент има характеристиките на здрав човек.

Златният медалист от Световното за трансплантирани в Австралия Георги Пеев, който е с бъбречна и сърдечна трансплантация, се спря на нуждата от по-добра организация в трансплантационните центрове. „Ако аз съм доказателството, че със силен дух могат да се постигат някакви неща, лекарите тук са доказателството, че такива като нас могат да бъдат напълно пълноценни хора“, коментира Пеев.
Той илюстрира с пример и своята кауза, посветена на донорството и трансплантациите, споделяйки лична история:
„Наскоро бях на преглед в бъбречния диспансер. Един едър мъж се приближи до мен и ми се скара защо препоръчвам физическа активност за трансплантирани, че това е опасно, че ще отхвърлят органа. Това е нещо, което не е проблем за трансплантираните, дори се препоръчва да бъдат в добра физическа активност. Тогава му отговорих: “Добре, един ден така или иначе всички ще умрем. И двамата имаме синове, но когато аз умра, синът ми ще каже – “татко беше шампион”. Когато ти умреш, синът ти ще каже – “татко беше болен”, сподели Георги Пеев.
По време на събитието стана ясно, че трансплантирани във всички големи български градове могат да тренират безплатно в определени фитнес центрове.
Своята подкрепа за инициативата изразиха и актьорът Асен Блатечки, който ще е сред водещите на събитието, фронтменът на “Конкурент” Емил Анчев, представители на различни мотоклубове у нас.
По време на събитието върху площ от над 100 декара ще бъдат представени най-новите модели мотоциклети, автомобили, кемпери, каравани, ATV, UTV. Посетителите ще имат възможността да видят различни видове аксесоари и принадлежности за мотори, автомобили и планински туризъм. Детски кът, спортна зона, забавления за деца и възрастни, томболи с награди и много изненади ще очакват посетителите. Програмата на фестивала включва изпълнения на Акага, Дичо, Стефан Вълдобрев и много други известни български изпълнители. Организаторите на феста имат изричното съгласие от автора на текста на песента „Ако си дал“ в изпълнение на Емил Димитров и от неговия син, Емил Димитров, тази песен да бъде музикалния символ на благотворителната инициатива в подкрепа на донорството. Специален гост изпълнител ще бъде Валя Балканска, предхождана от 100 Каба гайди.