
Спешната помощ не е такси. Това, че понякога карат пациента там, където той поиска, се премахва. Това каза пред Нова тв здравният министър Петър Москов, цитиран от Дневник. "С мое нареждане от миналата седмица системата на разпределяне вече е променена. Решението къде да бъде закаран спешния пациент се взима не от лекарите или фелдшерите в линейката, а от началника на смяната в Спешна помощ", обясни Москов.
По негова оценка спешната помощ се държи смислено и добре. А към пациентите с претенции съветът му е: ако искаш, вземи си такси. В условия на свръхнатоварване спешната помощ си върши работата и трябва да бъде поздравена, каза здравният министър.
Работата на спешната помощ се финансира от държавата, подчерта Москов и добави, че е препотвърдил заповедта на своя предшественик болните да се закарват в най-близкото лечебно заведение според картата.
Министърът цитира статистика от първите шест месеца на годината: от 20 хиляди хоспитализации само 600 не са били в най-близкото лечебно заведение и едва 7% са били в частни болници.
Източването на здравната каса е факт, но има механизми да се проследи лечението, каза още Москов. Резултатите по думите му са показателни: положените усилия довели до това касата да приключи годината без дефицит.
Недостигът преди това е бил 400 млн. лв. - пари, които са излизали от джобовете на хората, посочи Петър Москов.
Общо 2700 служители работят в системата на НЗОК. Целта на контрола, който те упражняват, има два параметъра - ефектино използване на публичните пари и системата да се нагоди към нуждите на хората, обясни министърът.
TrafficNews.bg
Още от категорията

Почина бившият вокалист на българската група Екзитус

