Старите пловдивски къщи са една от емблемите на града, но в голямата си част, са на път да загубят битката с времето.  Почти всички от тях се намират в централна градска част, а районната администрация има нелеката задача да следи състоянието им и при нужда да се намесва при стопанисването им.

Разруха! Старите пловдивски къщи преживяха две войни, но са на път да загубят битката с времето СНИМКИ99% от сградите са собственост на повече от двама наследници, които трудно намират общ език

Може ли обаче районната администрация да спрат разрухата по старите пловдивски къщи?

Кметът на „Централен” Георги Стаменов заяви, че до няколко дни ще започне информационна кампания сред собствениците на къщи, които са паметници на културата или попадат в групов ансамбъл.

До всички собственици ще бъдат изпратени брошури, в които ще бъдат описани основните изисквания към стопанисването на къщи паметници на културата.

В тях ще се обяснява как сградата трябва да бъде поддържана, как се правят ремонти и какви са стъпките за тяхната реализация. Също така начините на проектиране и процедурите по съгласувани с ресорните институции.

„Естествено, в информационните материали ще има и последствията при бездействия при тяхна на страна – за какво могат да бъдат издадени констативни протоколи и предписания, както и санкциите, които могат да им бъдат наложени”, обясни Стаменов. Той допълни, че тази кампания цели всеки един собственик да бъде запознат с неговите отговорности и да знае какво го грози, ако наруши Закона за културно наследство и дори Наказателния кодекс.

Законът обаче третира сградите преди всичко от гледната точка на тяхната безопасност, а по-малко за вида и визията им.

„Ако сградата е опасна се издават съответните предписания за отстраняването им. При хипотеза, че от сградата падне отломка и удари движимо имущество или човек, то тогава собствениците са отговорни пред закона”, допълни Стаменов.

Въпреки това има и опция собствениците на такива къщи да бъдат задължени да освежат фасадата си, но нищо повече. Това се прави от междуведомствена комисия с експерти от Община Пловдив, Министерство на културата и НИНКН.

По  думите на Стаменов вече има раздвижване, като на 45 сгради са издадени предписания. Голяма част от тях са замрежени и в момента се изготвя проект за възстановяване. Проблем е големият брой наследници. Имало имоти, които имат по 40 собственици и е почти невъзможно да се свържат с всички тях.  В този случай от администрацията могат да извършат ремонта, ако сградата е опасна, а след това да се търсят парите по съдебен ред.