Мобилните екип, които ще бъдат позиционирани пред болниците у нас ще бъдат снабдени с бързи антигенни тестове. Целта е да се обхванат повече хора и да се създаде по-добра картина на епидемиологичната обстановка у нас.  Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов пред журналисти.

Такива фургони ще бъдат изградени пред всички държавни, общински и болници с 50% участие на държавата. Там ще има лекар и медицинска сестра, които ще извършат консултации на всички хора, които поради някаква причина не могат да достигнат до лекар – дали защото личният им лекар не отговаря или е пренатоварен, или по друга причина.

„Издал съм заповед това да се случи до 6 ноември. В процес сме на договаряне на бързи антигенни тестове. Те ще се правят само на хора, които имат симптоми. При тези, които са контактни, но нямат симптоми, много рядко тестът излиза положителен. Всеки, който прецени, че е спешен и има някакъв проблем може да посети тези мобилни екипи. По никакъв начин няма да има лимитиране на хората“, заяви проф. Ангелов.

Относно проверките в болници и лаборатории, министърът заяви, че те продължават.

„ Проверяващите екипи са на място, ако има нарушение те ще бъдат санкциониран. Резултатите от тестовете трябва да излизат в рамките на един ден“, каза той.

Министърът коментира и недостигът на линейки в някои области като Пловдив и Бургас.

„Още в края на месец септември сме изготвили има проект за модернизация на спешната помощ, помолих ръководителя на проекта максимално бързо да работят и да съкратят всички срокове. Така, когато пристигнат линейките , те ще бъдат пренасочени от София към други градове, където има нужда“, заяви Ангелов.

Столичната регионална здравна инспекция ще бъде подпомогната с 20 служители на Националния център по обществено здраве и анализи.

„Ситуацията е изключително утежнена във връзка с непрекъснато увеличаващия се брой на положителните проби на коронавирус в София. Изискването е всички да бъдат писмено уведомени и карантинирани“, каза той.

„От края на септември до настоящия момент изключително много служители от РЗИ-София бяха положителни и контактни, което наложи да спрат работа“, каза още той.

Към настоящия момент обаче Столичната здравна инспекция все още смогва, допълни здравният министър.

Според него най-добрият начин е да се връчват предписанията на хартия, защото те са основание за издаването на болничен лист от личния лекар. Ако ситуацията продължава така, може да се предприеме и уведомяването по електронен път и чрез есемес.