На 8 януари младото семейство Таня и Фахри Мехмед от казанлъшкото село Кънчево трябвало да лети обратно за Германия, където живеело в последно време. 25-годишният мъж, чийто труп бе открит във водна яма, работел по строежите там, а момичето, което е от Сливенско, отишло при него тази пролет, щом завършило училище. Върнали се у нас през декември и преди 2 седмици вдигнали изискана и желана сватба в къща за гости в друго село.

Жителите на с. Кънчево в сряда изпратиха Фахри в последния му път. Религиозния ритуал в местната джамия извърши дядото на покойника, който е ходжата на Кънчево.
 
“Трябваше да го изпращаме в Германия, виж сега къде го изпратихме”, проплака чичото на Фахри. Фахри Мехмед изчезна през нощта на 30 декември, на 1 януари водолази от Пловдив и полицаи от Казанлък извадиха колата му “Опел вектра” от водоем край съседното село Розово, наричан от местните Мътното езеро. На шофьорската седалка бил трупът на удавения Фахри, в колата нямало други хора.
 
“За полицията това е пътнотранспортно произшествие със загинал”, обобщи пред “24 часа” началникът на РУ на МВР в Казанлък Стойчо Крачолов. Това е и основната версия, по която ще работи следствието. 

Така Крачолов разсея слуховете, че може би младият мъж е посегнал зрелищно на живота си, хвърляйки се с колата в една от водните ями, останали по поречието на река Тунджа от времето, когато в района имало пясъчна кариера. За тези пълни с вода изкопи местните разказват, че на места били дълбоки по 7-8 метра. Край тях минава черен път, по който се стига по-бързо до Казанлък, ако няма много кал и е проходим. 

Тъкмо по този път с мръсна газ поел с колата си през нощта срещу 31 декември Фахри. Преди това двамата със съпругата му били на дискотека в Казанлък. Прибрали се в Кънчево с такси, вероятно защото мъжът бил пил, макар в родното му село да разказват, че бил пълен въздържател. У дома младоженците се скарали за нещо. “Каквото и да е било, отнесе го със себе си”, казаха на погребението почернените му роднини. Но мъжът бил толкова афектиран, че изведнъж изскочил от вкъщи под предлог, че излиза по малка нужда, метнал се на зеления опел и потеглил с мръсна газ. Тази нощ той повече не се върнал. 

На 31 декември младата му съпруга подала сигнал в полицията, че мъжът ѝ е изчезнал. Дори насочила разследващите към водните ями от някогашната пясъчна кариера - преди време двамата пак се били сдърпали за нещо, но точно там се сдобрили. Може би някакъв сантиментален мотив накарал Фахри пак да поеме натам, а може и да е пожелал да се върне за нещо в Казанлък. 

Посоката се оказала вярна, но следите на автомобила стигали до водоема, известен като Мътното езеро. По-късно той изцяло оправдал името си - два работни дни били необходими на водолази и полицаи да открият и извадят колата с удавника. Първо се натъкнали на огромен дънер, после и на автомобила.

Новогодишната нощ била най-кошмарната в живота на младата съпруга Таня и на другите близки на Фахри - издирването на 31 декември било без резултат и водолазите отложили претърсването на езерото за 1 януари, за да работят по светло. Докато другите празнували, в Кънчево стискали палци да стане чудо и Фахри да се върне жив отнякъде. Тази надежда изгаснала около обяд във вторник, когато разследващите извадили колата с трупа на Фахри.
 
Най-вероятната причина за трагедията е, че афектираният от разправията вкъщи млад мъж е карал с твърде висока скорост по черния път, не е успял да вземе лек завой и опелът паднал във водата. Възможно е и да е поднесъл от калта. Образуваното досъдебно производство трябва да даде отговор и на други въпроси, включително и на този дали взетите от удавника кръвни проби за алкохол и наркотици ще се окажат положителни. 

На разположение на разследващите е и автомобилът на загиналия, който е заключен в подземен гараж на сградата на Пътната полиция в Казанлък. След задължителната в такива случаи аутопсия тялото на мъжа бе предадено на близките му за погребение.

В сряда в Кънчево хората тъгуваха искрено за отишлия си без време Фахри. 

“Имаха всичко - и младост, и пари, и леки коли, и къща, строяха и кооперация в града, но живот нямало, живот”, изброи с тъга в гласа жена на средна възраст, дошла за погребението от Първомай.

Фахри не беше проблемен младеж, възпитаван е в семейството на ходжата. Хвана се на работа в Германия, задоми се, разказват за него съселяните му. Освен млада съпруга оставил и по-малка сестричка, на чиито плещи сега ще легнат грижите за родителите му. Млади са още, но баща му наскоро изкара инфаркт и май се пенсионира по болест, майка му работи в склад за дрехи в Казанлък, говореха из Кънчево. И недоумяваха какво толкова може да извади от равновесие един уж разумен мъж, който с лека ръка така да пропилее живота си.