Комисията по бюджет и финанси и Комисията по външна политика одобриха законопроект, с който се регламентира взимането на нов заем в размер на 8 млрд.евро или 16 млрд. лева. Комисията по бюджет и финанси 9 гласа „за”, 4-ма „против” и 5 „въздържал се”. Комисията по външна политика подкрепи ратификацията с 9 гласа „за”, 3 гласа „против” и 5 гласа „въздържал се”. Очаква се парламентът да гласува одобреното в комисиите решение, съобщи Фокус
Красен Станчев: Обстановката на международните пазари за емитиране на нов дълг е подходяща, защото лихвените проценти са ниски
Обстановката на международните пазари за емитиране на нов дълг е подходяща, защото лихвените проценти са ниски. Това каза икономистът Красен Станчев във връзка с одобрения от Комисията по бюджет и финанси нов дълг в размер на 16 млрд. лв.
Станчев обясни, че е трудно е да се измери дали стабилността на правителството ще доведе до по-добра икономическа ситуация. „Това, което новата концепция за дълг предвижда като лихвени равнища до 10%, е в рамките на възможното оскъпяване на финансирането на България.
Технически някакъв проблем в Законопроекта за ратификация няма. Въпросът е, че този ход предполага продължаване на философията на публичните финанси, която е вредна”, подчерта Станчев. По думите му, не се увеличава значително външният дълг спрямо БВП, тъй като ще се изплатят и стари дългове.
„Това не означава, че няма рискове от този дълг. Има рискове частично, поради понижаването на кредитния рейтинг”, посочи икономистът. Красен Станчев припомни, че има страни с относително ниски равнища на външен дълг спрямо БВП като Румъния - 16 % и Латвия - 14 %, които все пак са фалирали.
TrafficNews.bg
Още от категорията
ЕК: Инфлацията в България спада, но бюджетният дефицит расте