Аз не съм политик, аз съм професионалист, поднасям фактите такива, каквито са. В Министерството на отбраната са правени обществени поръчки без конкурс, а с посочване на изпълнител и е практикувано авансово плащане, преди дори тези поръчки да са започнати. Това е защото фирмите, които е трябвало да бъдат избрани е трябвало да имат сертифициран достъп до класифицирана информация на НАТО. Това каза пред БНТ служебният министър на отбраната Георги Панайотов.
„Хубаво е преди фирмата да бъде посочена, е добре да бъдат направени пазарни проучвания. В Министерството има антикорупционен план. В този план има точка да се ограничи и намали предоставянето на обществени поръчки на един изпълнител. Този антикорупционен план е разписан от Каракачанов. За миналата година 99% от поръчките са с посочен изпълнител. Законът за обществените поръчки позволява посочване на един изпълнител без конкурс при определени условия, а в Министерство на отбраната това е практика“, каза още Панайотов.
„През 2019 г. е обявена обществена поръчка, разгледана е и е одобрена в рамките на 6 часа. Имам съмнения, че не са спазени интересите на Министерството и на държавата. Тази поръчка е за комуникационни услуги. Името на фирмите няма да назова. Мен ме интересува начинът, по който е процедирано. 80% от обществените поръчки са провеждани при 100% авансово плащане. Има указания на Министерството на финансите да се избягват авансовите плащания. Нямаме документи пазарни проучвания да са правени и имаме съмнения.
„Не бива да се гледа точно кое е защитено от закона. Според мен трябва да са защитени интересите на Министерството и на държавата. Сделката за корабите е реализирана чисто. Те се строят, тази сделка е добра, но въпросът е, че българската общественост е била на тъмно за това, че корабите са закупени, без да са закупени боеприпасите. Сделката за F-16 например са с боеприпасите“, допълни той.
Още от категорията
Хладен и облачен ден в Пловдив, максималните температури едва ще достигнат 10 градуса