
Няма да има темометри на входа на училищата. Това заяви днес в ефира на БТВ министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
„Няма да има задължителен термоскрининг, защото не ни дава увереност, а от друга страна понякога трябва да стоиш повече време пред термометъра. Не могат да влязат децата за няколко часа, ако е многочислено училището. Ще има така наречения медицински филтър – по-скоро преглед на симптоми. Той може да бъде на входа, може през първия час учителят да попита децата има ли някой със симптоми. Съответно ще има правила за реакция при наличието на симптоми – отделяне на детето, уведомяване на родителите, евентуално РЗИ“, обясни Вълчев.
По думите му основният проблем, пред който се изправяме тази учебна година, е липсата на достатъчно учители.
„Ние имаме списък от резервни учители. Помолили сме и висшите учители, които осъществяват педагогическо образование, също да ни допълнят този списък. В момента имаме голям списък от заместващи учители. На всеки един учител му се случва да отсъства, да се разболее. Тази година още повече. Вероятно няма да бъде достатъчен този списък, който имаме от предходни години. Трябва да го допълним. Най-добре това да са правоспособни учители, но също така ще включим и студенти“, обясни той.
„Избираемо решение на училищата е да не ходят децата по едно и също време до тоалетна, да не бъдат по едно и също време в коридорите. Часовете да започват малко по-различно време. Така че да има разминаване на междучасията. Това е целта на тези организационни промени. Но като цяло се запазва традиционната организация със седмично разписание. Няма да има големи промени. Няма да има вероятно и повече училища на две смени“, добави още министърът.
Днес министър Вълчев има среща с родители, който искат да бъде дадена възможност за избор между присъствен и дистанционен старт на новата учебна година. Вълчев обаче бе категоричен: "Учебната година ще започне присъствено за всички ученици. Обечението извън клас на отделни деца ще е възможно само срещу медицински документи".
Родителите, обединени в онлайн петиция и във фейсбук група за безопасно образование от септември, не са против присъственото начало на новата учебна година, а искат да имат избор дали да изпратят децата си, или не децата си на училище в първия учебен ден, обясни един от участниците в днешната среща, учителят и образователен експерт – Петър Велков.
“Ние отиваме на тази среща със законово предложение как да се случат промените организационно“, каза Велков. Освен родители, участие в срещата в просветното министерство ще вземат лекар, юрист и социолог. По-рано тази седмица, в интервю за "Хоризонт", министърът на образованието Красимир Вълчев подчерта, че дистанционната форма на обучение не е пълноценна, а компенсаторна.
“То ще има училища, центрове, които ще осъществяват дистанционна форма на обучение и това е една алтернатива. Другата алтернатива е, ако се приеме Законът за предучилищното и училищното образование, промените, допълненията в закона ние очакваме да се приемат до 10 септември, т.е. преди началото на учебната година - запазвайки дневната си форма на обучение до 30 дни да могат да се обучават едновременно чрез виртуална връзка в реалната класна стая“, посочи Вълков.
Още от категорията

Десетки юристи подписаха апел да не се свиква референдум, който според тях е противоконституционен

Бащата на Сияна: 40 дни адска мъка за мен и моите близки

Акценти




Пожар е изпепелил заведение в Бачково

Пожар пред Окръжна болница, горя бивше заведение



