Министерство на финансите започва проверка на фирмите, получили най-големи суми от държавата. По данни на служебния финансов министър Асен Василев през 2020 година са дадени 15.8 млрд лева на частни компании. Справка показала, че 7 фирми са получили общо 3.4 млрд. лева. Национална агенция на приходите и агенция "Митници" представяха новите приоритетите в работата си на брифинг днес.
Финансовият министър Асен Василев заяви, че основната цел на реорганизацията е прозрачност, доверие и контрол при събиране парите, които фирми дължат на страната.
„Започваме преглед как се харчи обществения ресурс, как се събират данъците и как работи Агенция "Митници". Всички служители на агенцията ще минават проверка, която ще сравнява техните доходи с имотното им състояние. Те ще трябва да подпишат договор, с който се отказват от банкова тайна в български и чуждестранни банки“, поясни служебният финансовия министър Асен Василев.
След проверки се оказва, че има силна концентрация на публичните средства. Държавата е платила голяма част от сумите на общо 7 фирми. През тази година до края на април 3 фирми са получили близо 1.3 млрд. лв., обяви той. Справката е показа също, че от 2017 до 2020 г. НАП на основание 10-годишен давностен срок е отписала над 10 млрд. лева. Към момента не са събрани общо 9.9 млрд. лв. от тях. Най-големият длъжник дължи 161.6 млн. лв.
„Проверките на фирмите ще започнат именно оттам, за а се провери дали всичко е изрядно. Списъкът с фирми ще стане достъпен и за обществото, за да се види кой харчи публичния ресурс“, поясни още финансовия министър Асен Василев.
„Публикуваме списък и на длъжниците, които към момента дължат суми над 5000 лв. към НАП. Общите суми, които НАП трябва да събере са 9,9 милиарда лева. Част от тях са на работещи предприятия и те трябва да бъдат събрани. Първите 100 фирми дължат над 2 милиарда лева. Тази картина е притеснителна – системно несъбиране на пари, премахнат контрол над фирмите в страната. От днес започваме системна работа, защото ако държавата не си събере парите, няма да има пари нито за пенсии, образование и т.н.“ , поясни още той.
„Започва проект по електронно фактуриране, за да може в реално време да има контрол. ДДС регистрациите ще бъдат профилирани и наблюдаване, за да може да не се явяват фирми, създадени с цел точене на ДДС. Контрол върху фирмите, получили обществени поръчки и как се харчат получените пари. Работим над още 8 допълнителни мерки, когато са готови ще бъдат обявени“, заяви категорично министър Василев.
Още от категорията
ЕК: Инфлацията в България спада, но бюджетният дефицит расте