Министерството на правосъдието отказва да предостави информация за проверка за спящи надзиратели в Пазарджишкия затвор. Това стана ясно по време на връчването на ежегодните награди и антинагради на "Програма Достъп до информация" в Международния ден на правото да знам 28 септември.

Координатор на неправителствената организация води дело срещу Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) към правосъдното ведомство заради отказан достъп до информация по куриозен случай. Проверка, за която е съобщил местният в. "Знаме", е уловила цяла смяна надзиратели да спят в затвора в Пазарджик. Те са допуснали цивилни външни лица да влязат в близост до оръжейна, в която се съхранява автоматично оръжие за цяла рота.

Гражданинът Тодор Гроздев е подал заявление за достъп до обществена информация до ГДИН, в което е поискал информация за резултатите от проверката, наложените наказания на виновните и за това дали случаят е предаден на прокуратурата.

"Получих отговор, според който докладът от извършената проверка не представлява обществена информация, а вътрешно-служебен документ, който съдържа класифицирана и конфиденциална информация", посочва Гроздев. Той е завел дело срещу отказа, по което в момента се чака решение на първа инстанция.

Антинаградата "Катинар" тази година бе присъдена на Държавната агенция за бежанците заради упорито нежелание да създаде изискваната по закон секция "Достъп до информация", за неотговаряне на заявления по закона, за липсата на бюджети и финансови отчети на сайта на институцията, пише mediapool.bg. Представител на агенцията присъства на церемонията и получи статуетката, като призна, че сайтът на агенцията действително е много остарял и в момента се прави нужното той да се подобри.

Община Елин Пелин пък получи отличието "Срамота" за продължаващата тенденция на мълчаливи откази по заявления за достъп до информация.

Антинаградата "Вързан ключ", която пък се връчва за най-абсурден случай за отказ на информация, бе присъдена на Комисията за енергийно и водно регулиране. Ведомството първо мълчаливо отказва достъп до информация на гражданин, но после, след съдебно решение, я предоставя. Абсурдното е, че КЕВР подава касационна жалба срещу решението на съда, защото то вече не било основателно и иска присъждане на съдебни разноски. Така на практика комисията се стреми да принуди гражданина да плати около 615 лв. за съдебни разноски и юрисконсултско възнаграждение заради достъп до обществена информация, който по принцип е безплатен.

Сред номинираните в категорията "абсурди" е Върховният административен съд (ВАС). Той направи сериозно отстъпление от публичността, след като прекрати свободния достъп до електронните документи по делата с аргумента, че това е в конфликт със Закона за защита на личните данни. Със същия мотив от съда са заличили и имената от делата.

Сред положително отличените институции на първо място е община Сливен заради високото ниво на активна прозрачност и ефективното изпълнение на задълженията по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

Екоинспекцията в Пазарджик пък получи почетна грамота заради бързи и пълни отговори на устни запитвания на граждани. От РИОСВ в областния град се похвалиха, че за 13 години нямат нито един отказ от достъп до обществена информация.

Агенцията за държавна финансова инспекция, която за броени часове предоставя достъп до доклади от свои проверки, също бе сред номинираните.

В категорията "гражданин, използвал най-активно правото си на информация" бе отличена общинският съветник от Ямбол Мариета Сивкова заради упоритата й борба за информация от местната кметска администрация.

Спортното сдружение "Фенове ЗА българския волейбол" получи "Златен ключ" като неправителствена организация заради усилията си да осъществява граждански контрол върху дейността на Българската федерация по волейбол и спортното министерство.

Сред 10-те номинирани журналисти "Програма Достъп до информация" отличи с грамота Цветелина Йорданова от Mediapool заради серията от публикации във връзка с отказа на държавните институции да публикуват декласифицирани документи. Грамоти получиха също Таня Петрова от вестник "Сега" заради заведеното дело срещу Министерството на финансите след отказа му да предостави финансовите обосновки на данъчните проектозакони, а също и Генка Шикерова от "Нова телевизия" заради дългогодишно и рутинно използване на ЗДОИ в своите разследвания.

Голямата награда "Златен ключ" в журналистическата категория получи кореспондентът на в. "Дневник" и "Капитал" във Варна Спас Спасов заради разследването му за финансирането на частни медии в десет български общини през местните им бюджети.

TrafficNews.bg