Междусъседските войни в Пловдив не спират! За всеки е ясно, че почти няма блок, в който да няма скандали между живеещи за всякакви рутинни дейности. В спора си, често са въвлечени и редица институции ,а районните кметове неведнъж са се оплаквали, че ги имат за „арменския поп” при подобни ситуации.
Скандалите в 20 блока през последната година са стигнали и до пловдивския омбудсман. В доклада му е посочено, че по същество тези сигнали представляват проблеми, които имат гражданите в самата етажна собственост и касаят неразбирателство между тях и управлението на етажната собственост.
Основните спорове били за непредоставяне на протоколи от проведени общи събрания; несъгласие със събираните суми за поддържане на етажната собственост; спорове относно кой, как и колко да ползва асансьора и какви средства се дължат за това ползване и други подобни.
Прави впечатление, че дори при наличие на професионални домоуправители, проблемите възникнали в етажната собственост се разрешават трудно.
Живеещи в голям комплекс от затворен тип също са се обърнали в призив към обществения посредник със сериозен проблем. Оказва се, че съществува законодателен проблем да се избере, организира и функционира управителен и контролен орган на етажната собственост в тези комплекси. От институцията са предали сигнала към Министерството на регионалното развитие, тъй като той трябва да бъде решен на национално ниво.
От институцията на обществения посредник обясняват, че проблемите при функциониране на етажната собственост се крие в това, че гражданите не познават ЗУЕС и за това, че в същия този закон общината (районите) на практика са ангажирани много малко, а спорните моменти би трябвало да се решават в съда.
„Необходимо администрацията в рамките на ЗУЕС да се ангажира в по-голяма степен при възникнали конфликти в етажната собственост, тъй като повече от 50% от тези конфликти са за технически проблеми като течове, неремонтирани покриви, преградени и завзети общи части. В заключение може да се каже, че отново се налага изводът, че ЗУЕС е недостатъчно работоспособен в българска среда, тъй като неговият дух е, че се касае за частна собственост, чиито проблеми трябва да се решават от самите етажни собственици, а при разногласия въпросите да се решават по съдебен ред”, смята обществения посредник Борислав Стаматов.
Още от категорията
Какво се случва с дрехите, които изхвърляме в контейнерите