14 души, сред които и бременната жена са били прибрани в пловдивската полиция на разпит, без да им бъде обяснено какво се случва.Те са служители на частната медицинска лаборатория МИЛАБ в Пловдив. Хората твърдят, че 12 часа са държани без храна и без право да се обадят на адвокатите си. На другия ден са освободени, арестувани са само собственичката и шефката на лабораторията.Бременната жена е била приета в болница с контракции и опасност от аборт. Лабораторията е запечатана преди два месеца. В нея обаче има много биологични проби, които стоят там дълго време без контрол и без да са обезопасени. Не се знае дали тези биологични материали няма да предизвикат опасни зарази. 

Представители на частната медицинска лаборатория МИЛАБ днес  се срещнаха с журналисти, за да защитят името си. С кратко изложение представляващите МИЛАБ доктор Николета Димитрова и адвокат Дарина Тодорова опровергаха изнесените от прокуратурата твърдения. От два месеца лабораторията е затворена заради „фалшиви направления и фиктивни изследвания” по думите на обвинителите. Образувано е досъдебно производство.

„Затварянето на лабораторията е фактическа присъда над юридическото лице, като това става без съдебно решение, а с постановление на  районен прокурор. Уловката е в думите юридическо и прокурор, защото дори за хора с елементарна правна култура би следвало да са ясни поне две неща – юридическите лица не могат да са субект на наказателно преследване, както и че присъдите се издават от съд, а не от прокурор. А затварянето „защото се води разследване“ по същество е ликвидация, защото е очевидно, че една фирма, лишена от възможността да осъществява продажби и в условието на продължаващи постоянни разходи,  е обречена на фалит, заяви доктор Димитрова.

По думите на собственичката трябва да е категорично ясно, че системата на НЗОК изключва заплащане по фалшиви документи, като това е вярно не само за направленията, но и за всички медицински услуги. На контрол подлежат и всички останали обстоятелства по исканото плащане, в т.ч. здравноосигурителния статус на пациента, правомощията на лекаря-издател, диагнозата, диспансерния статус.

 На твърденията на прокуратурата, че при „направен анализ на произволно избран вид изследване-кръвна картина, за период от десет месеца през 2014 г. са отчетени и изплатени от РЗОК-Пловдив около 100 000 лв. Това, съобразно с единичната стойност на изследването - 1,98 лв., означава, че са извършвани над 5000 изследвания на месец, което е невъзможно, според твърденията на прокуратурата. Адвокат Тодорова уточни, че МИЛАБ Пловдив като частна медицинска лаборатория  по спецификация на инсталираната апаратура, само в сектор клинична лаборатория може да прави над 110 000 изследвания на месец.Което е  над 20 пъти посоченото число.

Лабораторията по принцип извършва над 30 000 анализа на месец и това не е тайна, защото се отчита ежемесечно в РЗОК. А получените средства се осчетоводяват и публикуват в агенцията по вписвания с годишен финансов отчет.

На твърденията за неизпълнени изследвания, от МИЛАБ заявиха, че отхвърлят  подобно твърдение и смятат този род изказвания за уронване на доброто име на фирмата и клевета. Безотговорно е в публичното пространство да се правят подобни внушения, още повече че това засяга авторитета далеч не само на лаборатории МИЛАБ, но поставя под съмнение достойнството и авторитета на стотиците лекари, издавали тези направления. За това от Лаборатории МИЛАБ смятат да заведат дело в съда.

TrafficNews.bg