Безпрецедентно дело срещу България в Страсбург заведе мъж от Пловдив. Той съди държавата, че у нас няма единни стандарти при взимането и отчитането на кръвните проби на пациентите. Всяка медицинска лаборатория работи по свои критерии. Един грешен резултат може да изпрати човек на смъртно легло, твърди пациентът Георги Шушутев. Мъжът търси справедливост в Европейския съд по правата на човека.
Преди 8-години Георги Шушутев случайно разбира, че е носител на хроничен вирусен хепатит. Подлага се на дълго и скъпоструващо лечение във Военномедицинска академия – София. Лекарите успяват да подтиснат вируса и да го излекуват, съобщи Нова телевизия.
За да се увери, че е напълно здрав, отива в частна лаборатория в родния си град Пловдив. И вместо обнадеждаващи, резултатите от кръвните проби се оказват стряскащи. Вирусът не е подтиснат. И този резултат преобръща животът му.
„Почти до припадък бях. И просто не мога да повярвам, че 75 хиляди копия само в рамките на седмица-две. Само по себе си е невъзможно за една седмица с лечение с медикаменти от нула до 75 хиляди. Започнах спешно да търся познатите си от Турция, за да проуча как стои пазарът с черния дроб въобще и като операция колко струва”, каза той.
В отчаянието си мъжът видял единствения шанс за живот в чернодробна трансплантация в Израел или Турция. За присаждането му поискали над 100 хиляди долара. И преди да престъпи към операцията, решил да направи две нови изследвания, едното от които в Германия. Резултатите и на двете били отрицателни. Това му дало основание да съди лабораторията в Пловдив за грешка в кръвните му проби. Но губи делата в съда, защото не може да докаже къде е грешката.
„И най-странното, което се случва пред пловдивските съдилища е, че те приемат факта, че резултатът е грешен. Не може в такава ситуация да се очаква ние да доказваме точно къде по веригата- дали консумативите в лабораторията, дали техниката, дали човешкия фактор при отчитането и разчитането на изследванията е довело до този краен явно погрешен резултат”, коментира председателят на Асоциацията за европейска интеграция и права на човека Михаил Екимджиев.
„При заведен иск от 2 хиляди лева, който беше просто минимален , бях осъден на 4160 левада платя хонорари на адвокатите на лабораторията”, споделя Шушутев. От частната лаборатория твърдят, че кръвните изследвания на мъжа са направени по всички медицински изисквания и няма допусната грешка от тяхна страна.
Георги твърди, че съди България не само заради липсата на справедливо правосъдие, но и заради липсата на единни критерии при взимането и разчитането на кръвните резултати. „Това е психологически стрес. Ти започваш да виждаш края на живота си. Парите не са важни за мен. За мен е важно първо хората, на които им предстои да правят изследвания, тепърва да избегнат моята участ. Да избегнат моите грижи и моите стресове”, казва той.
„Той трябва да бъде обезщетен и това са нормалните европейски практики, когато става въпрос за правата на пациенти”, категоричен е Екимджиев. Делото на Георги Шушутев срещу България ще продължи в Страсбург най-малко четири години.
Още от категорията
Румъния избира нов президент днес