Разкритията за далавери в пътната агенция и информацията, че много шофьори излизат на пътя с купени или дори фалшиви книжки, накараха премиерът Бойко Борисов да разпореди масови проверки по пътищата. От днес всички патрули на МВР излизат на пътя в невиждана досега акция срещу използването на фалшиви шофьорски книжки, пише Стандарт. Катаджиите и другите патрулни полицаи ще спират автомобили, за да проверяват валидността на издадените свидетелства за правоуправление на МПС. Същото ще е и с превозвачите, чиито лицензи ще се проверяват, тъй като има данни, че също са получени нерегламентирано.
Униформените ще следят зорко дали има манипулации върху книжката, лиценза и останалите документи, които представя шофьора по време на проверката. Наред с това катаджиите ще дебнат за валидни застраховки гражданска отговорност, както и за наличие на винетни стикери.
Заради зачестилите случаи на нарушения от неправоспособни водачи и информацията, че се издават ментета за управление на МПС, вчера министър-председателят Бойко Борисов привика на спешна среща всички шефове от МВР, както и вътрешния министър Румяна Бъчварова.
На работното съвещание са присъствали главният секретар на МВР Георги Костов, директорът на ГД "Национална полиция" Христо Терзийски и директорът на СДВР Младен Маринов, заместник главният прокурор Борислав Сарафов и административният ръководител на Апелативната специализирана прокуратура Даниела Попова. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Съвещанието е заради констатираните злоупотреби и корупционни схеми в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" при съвместната операция на ДАНС, ГДБОП и прокуратурата в средата на седмицата. На срещата са били обсъдени мерките, които трябва да се предприемат във връзка с фалшифицираните изпитни протоколи, както и преустановяване на констатираните порочни практики. Борисов е посочил необходимостта да се отнемат нередовно издадените шофьорски книжки въз основа на фалшифицирани изпитни протоколи и мерките, които може да бъдат предприети за отнемането им.
Отделно сред превозвачите се коментира, че за заемането на директорски пост в ДАИ се плащали 50 000 евро. Председателят на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов разкри, че е присъствал на пазарлък за поста регионален директор. "Там е кацата с меда. Лошото е, че там лизингът няма давност - никой не знае дали ще е две години, или два месеца и този човек трябва да си избие парите бързо", каза Лалов пред Нова телевизия. След това той допълни ,че корупцията в ДАИ не е само в областта на издаването на книжките. "За това се шуми просто защото е обществено по-интересно", отбеляза той. По думите му основната далавера е при превозите през границата.
TNS.bg