
От началото на бедствието, спасителните екипи от Смолянско се отзоваха на десетки сигнали. Пробиваха пътища през двуметрови преспи, извървяха километри пеша, за да помогнат на хора в нужда. Седмица след като Смолян попадна в снежния капан, спасителите са горди от добре свършената работа, но едновременно и разочаровани от егоизма и лекомислието на хората.
Недобросъвестни граждани използват бедствената ситуация, за да може пожарникарите да им почистят пътя, а след това отказват да бъдат евакуирани, съобщават от бтв. Такива били сигналите, подадени за бедстващи хора в хижа „Шадийца” и „Скалните мостове”.
„Когато са необходими храна, лекарства, когато има инфарктно болни, такива са неотложни, но когато имаш нужда от цигари и алкохол, няма как да звъниш на 112. Така се хаби държавен ресурс и нашите сили и средства в съвсем безсмислени неща”, обяснява пожарникарят Атанас Иванов.
Юлиян Хаджиев си спомня с какви усилия спасили преди дни мъж и жена, затрупани в преспите на прохода Печинско. „Като се качихме горе, пътят не се виждаше – виелици, сняг метър и половина. Докараха от Смолян шейна, тя потъна в снега. След това от Горубсо докараха ГАЗ 66. С нея един километър го минахме за 5 часа. На другия ден хората бяха освободени от болница, за щастие всичко мина добре”, разказва пожарникарят.
Спасителните екипи от пожарната бяха и тези, които носеха болни хора километри в преспите, за да бъдат прехвърлени в линейките на Спешна помощ.
„Не е лесно, както каза колегата, но това ни е призванието – ние трябва да помагаме на нуждаещите се. Щом има сигнал някой се нуждае от нас и трябва да свършим каквото можем”, допълва и Даниел Сангалов.
Спасителите молят трудът им да бъде уважаван. И цитират статистика – половината от сигналите, които са получили през последната седмица, не са били от бедстващи хора. Това обаче се разбира след като екипите отидат на място.
TrafficNews.bg
Още от категорията

Зуека разпродаде новата си изложба в София

