
Претърсвания и изземвания се провеждат в София и в други градове в страната по молба на прокуратурата на Украйна, съобщиха от Върховната касационна прокуратура. Те са свързани с разследване на корупционни престъпления при търговия с оръжие на завишени цени.
Претърсваните офиси и жилища са по искане на украинските власти и са на фирма "Сейндж Колсултантс" АД, научи "24 часа". Фирмата е една от най-големите оръжейни търговци у нас. Тя е собственост на бизнесмените Ганчо Христов и Христо Христов. Сигналът на украинските власти е, че оръжейната компания е заобиколила санкциите срещу Русия. Според разследващи те са продавали оръжие както на Украйна скъпо, така и на Русия.
За двамата собственици се знае малко. Името на Христо Христов нашумя през 2019 г., когато се разбра, че е купил имение в Бевърли Хилс на стойност 34,6 млн. долара.
В акцията участват следователи от Националната следствена служба, служители на ГДБОП и на Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“.
Всички действия се провеждат под строг надзор на Върховната касационна прокуратура. Това е част от международното сътрудничество в борбата с корупцията и злоупотребите в търговията с оръжие.