
„Състоянието на водните ни ресурси у нас не е цветущо, защото съпоставяйки данните през последните години и прогнозите на НИМХ са такива, че тази година ще прилича на миналата. А по-миналата беше една от най-сушавите през последните години.“ Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов.
„Безводието, освен на климатичните промени, се дължи и на занемарената политика по отношение на водоснабдяването в годините. Ние сме държава, в която 96% от населените места са водоснабдени. Във времето и поради климатични условия обаче много водоизточници прекъсват и им падат водните нива. Язовирите са алтернатива за такъв вид водоснабдяване“, обясни екоминистърът.
На въпрос защо не строим язовири, след като те са алтернатива на безводието, министър Генов отговори, че язовирите и храмовете се строят по няколко десетки години.
„Един язовир не струва 5 или 10 милиона лева, а повече. Явно политиката, която трябва да се предприеме в бъдеще, е да се изградят на няколко места такива язовири“, посочи той.
Пред провал ли е поливният сезон?
През седмицата Българската аграрна камара алармира, че поливният сезон е пред провал, защото МОСВ пуска води за енергетиката към частните и държавните ВЕЦ-ове.
„Ще се постараем да няма провал на напоителния сезон, но нека да видим и каква е инфраструктурата на „Напоителни системи“. Тя е толкова рехава, че някъде имаме и 90% загуби“, каза министърът на околната среда и водите.
Той успокои хората, че там, където има язовири за питейно-битово водоснабдяване, режим на водата няма да има. Те вече са на 67% пълни, а енергийните – на 70%.
„39 язовира в момента се покачват. Само три преливат, а три са в състояние от предните месеци. Само шест понижават нивото си“, обясни екоминистърът.
Смесването на опасните медицински отпадъци с битовите
„Ако има сигнал, МОСВ може да извърши проверка, но контролът на депото за отпадъци в София е изцяло и само в ръцете на Столична община в лицето на кмета и упълномощените от него лица“, каза Манол Генов.
„Нека кметът да излезе от будната кома, в която го държат неговите служители“, призова той.
„Контролът по отношение на нерегламентираното смесване на болничните отпадъци с битовите е в Министерството на здравеопазването. Столичното РЗИ осъществява този контрол. Ние извършваме планови проверки“, обясни екоминистърът.
За 2024 г. МОСВ е направило 11 такива проверки. Те са за начина, по който тези отпадъци се транспортират и се съхраняват в самите болници.
„В нашите протоколи няма отбелязано нито едно нарушение“, заяви Манол Генов.
По думите му Столична община с нейните представители, които са в завода и на депото, където се карат тези отпадъци, трябва да проверяват какво влиза там и да не прехвърлят отговорността, че някой не си е свършил работата.
„Имаме сигнали, че вчера, даже и през нощта, са извозвани отпадъци, които уж бяха представени за RDF и трябва да отидат за изгаряне, а явно някъде са депонирани“, каза още министърът на околната среда.
„Един отпадък, когато го пишеш, че е RDF, за него не се плаща такса в размер на 95 лв. на тон, която се внася в РИОСВ. Тези пари са пак на тази община и могат да бъдат ползвани за други екологични дейности. В момента проверяваме, РИОСВ-София е препоръчало да се направи геодезическо заснемане на депото, за да може физически да установим колко са свободните обеми в това депо. Нашето притеснение е, че ще бъде изчерпан капацитетът много бързо“, обясни Генов.
„Пет месеца Столична община не си бяха внасяли отчетите в Националната информационна система за отпадъците и това криене на данни според мен е именно поради невъзможността да се справи заводът с постъпващото количество отпадък“, посочи екоминистърът.
Още от категорията

Почина 26-годишният Станимир, който се бореше с тежката диагноза западнонилска треска


Сарафов поиска имунитета на депутат от ДПС на Доган
Акценти







След априлския сняг: Паднали дървета в Смирненски и Кършияка

