До омбудсмана са постъпили сигнали за високи цени в затворническите лавки и на телефонните разговори, на които имат право осъдените, обяви в ефира на "Дарик" Манолова. Тя възнамерява да излезе с препоръки към държавното предприятие „Фонд затворно дело”, което снабдява лавките, да намали цените и да не търси търговска печалба на гърба на лишените от свободата.
По думите на омбудмана много от затворниците искат да се трудят, защото така облекчават престоя си зад решетките и получават доходи. Тя даде за пример ремонтираното общежитие в село Разделна, в което почти всички от настанените 133 затворници с по-леки присъди работят.
70 души от общо 370, излежаващи наказанията си във варненския затвор, също се трудят в цех за гипс картон, а Манолова ще търси съдействие от министерството на правосъдието и за разкриването на цех за обработка на ламарина.
В затворите трябва да има само медицински кабинети, а затворниците да имат право да се лекуват извън тях, защото имат платени осигуровки, смята Манолова.
По време на срещата си с кмета на Варна Иван Портних омбудсманът ще постави въпросът за изразходваните средства за ремонта на Двореца на културата и спорта.
„Кметът не е представил на варненци информация за похарчените публични пари за стойността на обществената поръчка и извършените строително-монтажни работи”, коментира Мая Манолова. Тя отново призова новоизбраните общински съвети да изберат местни омбудсмани.
TNS.bg