Такса "Сградна инсталация" се определя по непрозрачен и необясним за хората начин и в много случаи заема 50-60% от сметките, което е нечестно. Това заяви за предаването "Брюксел 1" омбудсманът Мая Манолова.

"В Брюксел тази седмица с еврокомисаря Вера Юрова обсъдихме и темата Топлофикация," заяви Манолова и продължи: "Комисар Юрова също е притеснена от това, че потребителите са принудени да плащат за услуга, която не са поискали," каза омбудсманът по повод плащането на такса сградна инсталация от потребители в топлофицирани сгради, които обаче не ползват парно в жилищата си.

"Няма логика във формулата, по която се определя такса сградна инсталация. Съдът отмени формулата, но енергийният министър вместо да промени тази формула, обжалва решението," каза омбудсманът.

"Нека си го кажем направо - в ръцете на българските депутати е възможността да променят това. Те могат да заложат правила, чрез които да се определя въпросната сградна инсталация и тя да заема минимален процент от сметките на хората, ако не решат да я отменят изобщо, което би било още по-честното  поведение," каза омбудсманът.

"Тук е и ролята на Столичния общински съвет и  на Столична община, които са принципали на столичната Топлофикация. Защото жалбите от граждани от други градове са минимални. Става въпрос за мениджмънта на това дружество, което не уважава своите клиенти, не прави нищо, за да направи тази услуга атрактивна, достъпна, желана. В Столичния общински съвет се обсъждат планове и различни проблеми за Топлофикация, но така и не се намери воля да има правила и да се възложат задачи на мениджмънта да обърне политиката на това дружество," каза Манолова.
 
"С комисар Юрова си обещахме, че в следващия мандат на Еврокомисията, независимо на каква позиция ще бъде и тя, ще продължим да работим в защита на потребителите от монополите", заяви омбудсманът в разговор с Милена Милотинова.