
Магистрати, преболедували COVID-19, се включват в кампанията по даряване на рековалесцентна плазма, която се ползва за лечението на тежко болни пациенти с коронавирусна инфекция, съобщават от Прокуратурата.
Дарението на плазмата се осъществява в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия. Към момента такъв център има само в София, като се очаква да бъде осигурена апаратура и да се отворят и в други градове.
Кампанията стартира по инициатива на ръководството на Прокуратурата, като броени часове след отправянето на призива бе създадена организация по дарение на животоспасяващата плазма /съдържаща антитела от преболедували COVID-19/
Предстои да се изготви график на всички желаещи прокурори, следователи и съдебни служители, които след възстановяване от инфекцията и отговарящи на специфичните критерии, ще могат да участват в инициативата.
Успоредно с това, по инициатива на Асоциация на прокурорите в България и Камара на следователите, магистрати и съдебни служители стартираха и събирането на средства за закупуване на апарат за плазмофереза, който ще позволи разширяване на възможностите за даряване на плазма.
Припомняме, че военният министър Красимир Каракачанов издаде заповед - всички военнослужещи, които са били заразени също да дарят плазмата.
Меджувременно медици алармират, че кръвната плазма не е панацея и не може да се лекува всеки пациент с нея. Това става само по препоръка на лекар и е необходимо и самата кръв да съдържа определени антитела, които се откриват със специални китове.
Още от категорията

Участник във финала на "Капките" предложи брак на приятелката си пред 40 000 на "Васил Левски"

