Храненето на учениците за пореден път попадна в новините със скандал, този път от средищното училище в Айтос, в което за едни деца обядът бе платен, а за други - безплатен.
Казусът "бедни-богати" бързо получи развръзка и скоро всички ученици от школото ще купуват купони на една цена.
Много далеч от благоприятно разрешение обаче остава по-големият проблем - за качеството на храната, която получават учениците...
Тестена или шоколадова закуска, безвкусен обяд, който често завършва на боклука, а в междучасието - всякакви боклуци от претъпканата с вредни храни училищна лавка.
И всичко това въпреки всички наредби за здравословно хранене, програми, стратегии и прочее мерки, които институциите отчитат всяка година.
Още помним снимката на филията с една кафена лъжичка лютеница и 2 грама сирене отгоре, събрала за часове възмущението на хиляди родители в социалните мрежи.
Помним и подобието на пица "калцоне", предлагана в бургаско училище, с почти невидим кренвирш в нея.
Специалистът по хранене проф. Стефка Петрова е категорична, че подобни храни изобщо не са включени в рецептурника за училищното хранене, защото са изключително неподходящи и нездравословни.
За 2,50 спаначена каша, за 3,50 – шишчета. Купони за бедни и богати в школата!?Хлапета се подиграват на съучениците си, че нямат пари
"Не е необходимо тестените изделия да бъдат изключвани изцяло от менюто, но една баничка със сирене и с малко мазнина може да бъде давана веднъж месечно", коментира тя ситуацията пред Bulgaria ON AIR.
Дали такава е представата на държавата за здравословно хранене, което да осигури на подрастващите сила и енергия за целия ден? И ако не е, защо се позволяват подобни волности?
Причините са поне две - липса на достатъчно финансиране и ефективен контрол. От една страна, държавното финансиране по програмата за т.нар. безплатни закуски, датираща от 2008 г., е недостатъчно. Парите идват от просветното министерство и минават през делегираните бюджети на училищата, които трябва да отделят средства за една закуска за най-малките ученици на ден. Това става чрез обществена поръчка, а за да я спечелят, доставчиците се стремят да предложат най-ниска цена, което неизбежно оказва влияние и върху качеството на храната. В някои общини за закуска се плащат дори по 40 ст. на дете на ден. Ясно е, че качествена баница на такава ценa няма.
През 2018 г. за безплатни закуски бяха отпуснати 25 млн. лв., които стигаха средно за 48 ст. За 2019 г. са планирани 33 млн. лв., т.е. по 68 ст. за закуска. Увеличението никак не е малко, друг е въпросът дали и то е достатъчно.
"Целта на тези закуски изобщо не е ясна. Има голяма разлика дали те трябва да нахранят учениците, или просто да ги подкрепят", коментира Наталия Александрова от фондация "За храната", която от няколко години се е посветила на идеята да информира родителите относно здравословното хранене на децата. Наблюденията й сочат, че доста ученици, особено в големите градове, изобщо не поглеждат раздаваните закуски, които накрая просто се изхвърлят. В по-малките градове обаче и особено в селата и в училищата с концентрация на рискови ученици закуската нерядко е сред основните мотиви за посещение на училище.
Добрата идея децата да получават плодове в училище, която се материализира в стартиралата през 2010 г. програма "Училищен плод" (управлявана от земеделското министерство), също се опорочи. По нея децата от голям брой училища в страната получават плодове 2 пъти седмично. По "Училищно мляко" пък се предоставят мляко и млечни продукти. На много места обаче схемите се компрометираха - много търговци видяха в тях възможност да пробутат развалена стока.
Повечето училища имат столове, в които се предлага готвена храна (заплащана от родителите) - крем супа от броколи, боб, леща, риба с гарнитура, кюфтета, пълнозърнест хляб и т.н. Но... на много места училищните столове са в лошо състояние, обстановката и миризмите отблъскват децата, а често ги отблъсква и храната. И накрая опираме до любимият чипс - в любимата лавка.
А тук духът направо е изпуснат от бутилката. Въпреки строгите изисквания, в почти всяка училищна будка висят препържени чипсове, вафли с половин Менделеева таблица в съдържанието, близалки, които ще ти боядисат езика във всякакви цветове, сини гърмящи бонбони, всякакви безалкохолни с много захар или с много аспартам, някои маскирани като плодов сок и даже кафе.
В края на м.г. при проверки на Българската агенция по безопасност на храните бяха открити над 400 нарушения в училищните лавки. Защо се случва? Защото липсва контрол. А и действа търговският принцип - предлага се това, което се търси и може да бъде продадено.
Защо изобщо съществуват училищните лавки, пита Наталия Александрова.
"Ако детето получава здравословна и питателна закуска и обяд, то няма да има нужда от залъгващи глада вредни храни през останалото време", смята тя.
Така опираме и до може би най-дълбокия проблем - липса на култура за здравословно хранене. А най-общо рецептата е: повече плодове, зеленчуци, варива и ядки, повече домашно приготвена храна и по-малко тесто, захар и полуфабрикати.