Ловци очакват груповият лов на глигани да се открие следващата събота, 28 септември. В петъчния брой на „Държавен вестник” бяха обнародвани промените в Закона за лова и опазването на дивеча, според които министърът на земеделието има право да промени сроковете на ловуване със своя заповед при усложнена епизоотична обстановка. Заради свинската чума популацията на диви прасета трябва да се намали драстично, защото те са сред основните преносители на заразата.
Според промените, записани в ДВ, се разрешава групово ловуване на дива свиня в не повече от три дни, включително събота и неделя, от 7 последователни дни за един ловностопански район, като ловуването се извършва по график, утвърден от директора на съответното държавно горско или ловно стопанство.
„Възможно е ловът да се открие по-рано и да приключи 2 месеца след законовия срок към средата на март, като по този начин ще се извършва по-ефективен контрол на популацията и ще се регулира числеността на дивечовите запаси при дива свиня. Министърът ще може да ограничава или забранява отстрела на някои видове дивеч и да прилага санитарен отстрел на диви животни”, написа земеделският министър Десислава Танева в профила си във Фейсбук на 12.09.2019 г. , когато законът бе приет на второ четене от парламента.
Някои от авджиите се надяваха груповият лов да стартира още тази събота. „Толкова бързо няма да могат да се изготвят графици. Очаквам след почивните дни, във вторник-сряда да се направи необходимото и в събота да се открие груповият лов”, каза за TrafficNews Румил Лачев, главен експерт към Българския ловно-рибарски съюз /БЛРС/.
Първоначално се очакваше ловът да стартира още на 15 септември.
Продължават разговорите за това дали да се ловува в зоните, които са около огнища на африканска чума по свинете /АЧС/. Сега ловът е забранен на 200 кв. км, около инфектираното място, с което много от дружинките не са съгласни. Според тях там се образували „тихи зони”, в които се криели заразени глигани. Ловци дори готвеха национален протест за 15 септември, ако не бъдат приети исканията им за по-облекчен режим при отстрела на глигани.
„Нашето мнение е да не се отменя забраната, но да се намали зоната. Сега площта под възбрана е много голяма – около 20 000 хектара. Предлагаме тя да се намали наполовина”, каза още Румил Лачев. Той очаква решение по въпроса да има също следващата седмица.
По думите на Лачев, добрата новина е, че намаляват регистрираните положителни проби за АЧС по глиганите. Той обаче не е оптимист, че заложената цел – до края на ловния сезон популацията да е 0,3%, ще се изпълни. Според стандартите в лова, 1% означава едно прасе на територия от 100 хектара.
По последни данни, над 97 000 са глиганите на територията на България, а планът за отстрел е за 81 000 диви свине.