Брекзит няма да вдигне таксите за българските студенти във Великобритания за следващата учебна година. Имаше опасения, че това неизбежно ще се случи след като кралството напусне Европейския съюз, дори се заговори за четворно увеличение и суми в размер от 10 000 до 30 000 паунда. 

Правителството в Лондон запазва нивата на таксите и държавното финансиране за британски университети на студенти от ЕС и за учебната 2020 - 2021 година, обяви британският министър на висшето образование Крис Скидмор.

Новината бе потвърдена и от всички британски университети, партньори на проекта „Световно образование“ в България, съобщиха за медиите от проекта.

Решението идва ден, след като Великобритания проведе избори за свои депутати в новия Европейски парламент, с което на практика удължи процедурата за реален Брекзит.

Информацията е от изключително значение за българските кандидат-студенти, които през следващата учебна година избират университети в чужбина, тъй като за Великобритания се кандидатства година по-рано и приемът на документи започва още от тази есен, коментира Светлан Данев, координатор на „Световно образование“ в България.

Това означава, че и за следващата учебна година българите като представители на ЕС ще могат да ползват държавно кредитиране на пълния размер на таксата за обучение, а самите такси ще се запазят на нива средно от 9250 лири годишно, каквито са и към момента. Преди месец се заговори за драстично увеличение на таксите за студенти от ЕС, от което с настоящото си решение Англия се отказва.

По данни на министър Скидмор, за учебната 2019-2020 г. в английски университети са кандидатствали над 37 000 студенти от ЕС което е с 1.9% ръст спрямо предходната година.

„Важно е да помним, че дори да сме избрали да напуснем ЕС, ние не напускаме Европа, а нашите университети ще продължат да предоставят разнообразни програми за чужденци като глобални образователни институции“, казва още Скидмор.

Международната стратегия за образование на Великобритания предвижда подкрепа на чуждестранните студенти с цел запазване на световно ниво на образованието в Обединеното кралство. Британското правителство признава и необходимостта да гарантира сигурност на студентите в сектора.

През януари тази година, когато беше крайният срок за прием, документи за британските вузове са подали 1900 българи. Това е само с 9% по-малко от миналата година, когато те са били 2080.